W Sosnowcu w Centrum Pediatrii pracują roboty humanoidalne. Ogromny entuzjazm dzieci

Autor: oprac. JW • Źródło: PAP10 czerwca 2021 22:07

Witają dzieci przy wejściu do szpitala, mierzą temperaturę, ćwiczą z pacjentami podczas rehabilitacji – sześć robotów humanoidalnych rozpoczęło pracę w Centrum Pediatrii w Sosnowcu.

W Sosnowcu w Centrum Pediatrii pracują roboty humanoidalne. Ogromny entuzjazm dzieci
  • W Centrum Pediatrii w Sosnowcu pracują trzy modele robotów humanoidalnych - recepcyjne, inspekcyjne i edukacyjne
  • Urządzenia wzbudzają ogromny entuzjazm młodych pacjentów
  • Samo programowanie robotów zajęło dwa miesiące. Proces uczenia się robotów ma charakter ciągły

- Nastawienie dziecka do terapii jest kluczowe, a nasze roboty są efektowne, przyjazne i mają wiele ciekawych funkcji, dlatego z pewnością będą cieszyć i bawić naszych małych pacjentów i oswajać ich ze szpitalem. Pozyskanie robotów to kolejny etap wprowadzania w naszym szpitalu nowoczesnych rozwiązań informatycznych. Podążamy za zmianami technologicznymi i dostosowujemy je do potrzeb naszego szpitala i jego pacjentów - powiedział prezes Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu dr Andrzej Siwiec.

Trzy rodzaje robotów

W Centrum Pediatrii pracują trzy modele robotów humanoidalnych - recepcyjne, inspekcyjne i edukacyjne. Dwa roboty recepcyjne - Pepeery - pełnią służbę w rejonie wejścia głównego do szpitala. Pierwszy mierzy temperaturę, udziela informacji o usługach szpitala, godzinach przyjęć czy numerach telefonu w szpitalu. Drugi z robotów pełni rolę nawigatora. Dzięki zainstalowanym mapom obiektu kieruje pacjentów we właściwe miejsce w placówce.

Roboty inspekcyjne - Sanboty - dzięki zainstalowanym aplikacjom i plikom wideo mogą z kolei udzielać pacjentom podstawowych e-porad. Będą też pełniły rolę asystentów pacjentów i personelu medycznego, przemieszczając się do poszczególnych miejsc w szpitalu, przekazując niezbędne informacje czy zalecenia, bez konieczności kontaktu międzyludzkiego.

Roboty edukacyjne - Nao - to jedyne roboty chodzące. Zakres ruchu pozwala na ich zaprogramowanie w taki sposób, aby mogły ćwiczyć z pacjentami podczas zajęć rehabilitacyjnych. Dzięki funkcjom naśladowania dźwięków, wypowiadania sylab i słów świetnie sprawdzą się przy korekcji wad wymowy. Roboty Nao są więc uzupełnieniem i wsparciem zespołu fizjoterapeutów pracujących w szpitalu.

Roboty cały czas się uczą

- Roboty są bardzo fajne, najlepszy jest ten sportowiec"- powiedział 10-letni Bartek, który jako jeden z pierwszych zapoznał się z nowym personelem.

Jak mówi Łukasz Dudek z firmy Weegree, która dostarczyła urządzenia do Centrum Pediatrii w Sosnowcu, przygotowanie robotów do funkcjonowania w szpitalu było dużym wyzwaniem i wymagało sporo pracy.

- Jak dotąd nie tworzyliśmy tak rozbudowanych rozwiązań dla placówek medycznych. Samo programowanie robotów zajęło nam dwa miesiące. Proces uczenia się robotów ma charakter ciągły, dlatego będziemy je na bieżąco aktualizować i udoskonalać, by dobrze funkcjonowały w szpitalu i wspierały małych pacjentów - powiedział.

Na humanoidy postawiła Belgia. Pracują w domach pomocy społecznej

W Europie liderem wykorzystującym roboty humanoidalne w branży medycznej, głównie w domach pomocy społecznej, jest Belgia. Urządzenia takie działają także w Niemczech i w Holandii. W Polsce z tej technologii korzystają m.in. niektóre banki, w branży medycznej Centrum Pediatrii jest jedną z pierwszych placówek korzystających z takich technologii.

Zakup robotów, a także sprzętu i oprogramowania do pracy zdalnej personelu medycznego, był możliwy dzięki realizacji projektu "Zakup sprzętu komputerowego i robotycznego celem zapewnienia ciągłości przepływu informacji, e-porad, e-konsultacji i e-ćwiczeń dla pacjentów i opiekunów" w ramach unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Głównym założeniem projektu było wprowadzenie usług e-recepcji, e-porad, e-konsultacji, i e-zabiegów rehabilitacyjnych w szpitalu. Wartość projektu to blisko 900 tys. zł.

Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu sp. z. o.o. to jednostka samorządu województwa śląskiego. Rocznie udziela się ok 55. tys. porad i hospitalizuje blisko 8 tys. pacjentów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum