W Puławach doposażają szpital

Autor: Kurier Lubelski/Rynek Zdrowia • • 17 kwietnia 2009 09:58

Puławski Szpital Specjalistyczny wzbogacił się o nowoczesny endoskop zakupiony przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wczoraj (16 kwietnia) uroczyście przekazano sprzęt do użytku.

Sprzęt trafił na oddział otolaryngologiczny i będzie wykonywał badania w ramach powszechnego ubezpieczenia. Urządzenie będzie służyło do diagnostyki górnego odcinka dróg oddechowych. U pacjentów ze schorzeniami nosa i gardła w precyzyjny sposób można teraz wykrywać zmiany nowotworowe. Endoskop ma także duże znaczenie profilaktyczne przy badaniu migdałków u dzieci - podaje Kurier Lubelski.

 - Obraz badanego odcinka jest widoczny na monitorze. Dzięki wysokiej jakości sprzętu jest bardzo wyraźny. Pozwala to na trafną diagnostykę - mówi Waldemar Gardias, zasętpca dyrektora puławskiego szpitala.

Urządzenie kosztowało 120 tys. złotych. Placówki nie było stać na taki zakup, ale pomogła w jego zrealizowaniu Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W poprzednich latach WOŚP wyposażała inne puławskie oddziały dziecięce.

W ubiegłym roku Rada Miasta przekazała placówce dotację w wysokości 600 tys. złotych. Za te pieniądze zakupiony został sprzęt dla oddziału ginekologiczno-położniczego. Działalność tego oddziału również zostanie rozszerzona o nowoczesne badania endoskopowe.

Poradnia ginekologiczna na Górnej Niwie będzie wyposażona w kolposkop - precyzyjne urządzenie do oglądania szyjki macicy. Swoją działalność rozszerzy także oddział i poradnia urologiczna. Oddział został wyposażony w nowoczesny sprzęt endoskopowy. W trakcie przebudowy jest przyszpitalna poradnia urologiczna, w której prowadzony będzie większy zakres badań.

O badania endoskopowe rozszerzona zostanie działalność oddziału chirurgicznego. Szpital niebawem ogłosi konkurs na nowego ordynatora oddziału. Zamierzeniem są także zmiany organizacyjne. Na chirurgii mają codziennie pracować dwie, a nie jak dotąd, jedna sala operacyjna.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum