W Płocku kolejna bezpłatna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 17 kwietnia 2009 10:32

W Płocku rozpoczęła działalność nowa bezpłatna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, ortopedycznego i terapeutycznego. Na pomysł jej założenia wpadła fundacja Panaceum.

 - Naszym celem jest wspieranie Domu Pomocy Społecznej przy ul. Krótkiej - tłumaczy w Gazecie Wyborczej prezes fundacji Piotr Ostrowicki. - Ale podejmujemy też działania o szerszym zasięgu i to ostatnie właśnie do takich należy. Z wypożyczalni mogą korzystać nie tylko podopieczni DPS-u, ale wszyscy potrzebujący.

Wypożyczalnia już w tej chwili dysponuje około 150 sztukami różnego rodzaju sprzętu, m.in. wózków inwalidzkich, wózków pionujących, chodzików, balkoników, kul ortopedycznych. Wypożyczyć sprzęt może każdy potrzebujący. Może to być osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności albo taka, która np. przeżyła wypadek i ma trudności z poruszaniem się. W tym drugim przypadku potrzebne jest zaświadczenie od lekarza.

 - Wymagamy takiego dokumentu, by nie pomagać nieuczciwym pośrednikom, którzy mogliby potem wypożyczać ten sam sprzęt za pieniądze - wyjaśnia Ostrowicki.

Żeby otrzymać urządzenie, należy wypełnić formularz. Sprzętem można dysponować pół roku.

Pomysł uruchomienia wypożyczalni narodził się z potrzeby. - Do DPS-u często zgłaszały się osoby, które chciały wypożyczyć wózek - opowiada prezes fundacji. - Choćby na krótko. Inni dzwonili i pytali, czy mogą podarować nam jakieś im już zbędne urządzenie. O tym, że utworzenie wypożyczalni było potrzebne, świadczy choćby liczba telefonów, które codziennie odbieramy.

Bardzo ważna dla wielu osób jest możliwość wypróbowania za darmo różnych modeli potrzebnego im sprzętu i dopasowanie go do schorzenia. Zdarza się, że taki sprzęt jest potrzebny od zaraz. W wypożyczalni można go dostać niemal od ręki.

W fundacji zapewniają, że na asortymencie, którym dysponują, nie zamierzają skończyć. W planach mają systematyczne zaopatrywanie wypożyczalni w kolejne sprzęty.

Wypożyczalnia przy Krótkiej nie jest jedynym miejscem w Płocku, gdzie sprzęt rehabilitacyjny można otrzymać bezpłatnie. Od trzech lat funkcjonuje wypożyczalnia Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum