W Łodzi też stanie aparat PET

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 13 lipca 2009 16:46

Pierwsza w Łodzi pracownia PET (pozytonowej tomografii emisyjnej) powstanie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Kopernika.

Szpital wynajmie jeden ze szpitalnych budynków firmie zewnętrznej, która wstawi urządzenie. Niedługo zostanie ogłoszny przetarg na dzierżawę budynku i instalację PET. Pierwsze badania mają być wykonywane na początku przyszłego roku.

Wojciech Szrajber, dyrektor szpitala, mówi, że firmy wykazują zainteresowanie tego rodzaju współpracą z placówką: – Kilka oferowało wstawienie takiego urządzenia.

Szpital zamierza zainstalować aparat do pozytonowej tomografii emisyjnej z akceleratorem. Dzięki temu potrzebne do badań izotopy, które rozpadają się w ciągu kilku godzin, będą wytwarzane na miejscu. Szpitale, które akceleratora nie mają, muszą je sprowadzać z innych ośrodków.

Z rozwiązania wydaje się też być zadowolony łódzki oddział NFZ.
 
– Zależy nam, by łodzianie mieli jak największą dostępność do usług zdrowotnych – mówi Beata Aszkielanic, rzeczniczka łódzkiego NFZ, przypominając, że obecnie Fundusz płaci za badania PET wykonywane mieszkańcom Łodzi w innych miastach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum