W Kielcach biopsja piersi bez bólu i blizny

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2009 12:18

Świętokrzyskie Centrum Onkologii wzbogaciło się o urządzenie do małoinwazyjnej biopsji piersi wspomaganej podciśnieniem. Dzięki niemu u pacjentek nie pozostaje blizna po badaniu. Zabieg jest też niebolesny, a wynik badania chora otrzymuje w ciągu 15 minut.

Takie urządzenie posiadają jeszcze tylko szpitale: we Wrocławiu i Krakowie.

Badanie nowym urządzeniem jest mało inwazyjne. Trwa 10-15 minut i wymaga jedynie znieczulenia miejscowego. Po jego przeprowadzeniu na ma konieczności zakładania szwu. Urządzenie umożliwia pobieranie tkanek równocześnie do trzech różnych rodzajów badań, a więc biopsji nie trzeba powtarzać - donosi Gazeta Wyborcza.

- Na pewno to dobra wiadomość dla mieszkanek naszego województwa - mówi dziennikowi Halina Cecot, przewodnicząca Świętokrzyskiego Klubu „Amazonki“. - Sam fakt biopsji, ingerencji chirurgicznej, a potem pozostająca blizna są trudnym przeżyciem dla kobiety. Myślę, że przekazanie do Kielc takiego urządzenia to dowód, że nasze centrum onkologii cieszy się dobrą opinią - dodaje.

Cieszy się też Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO: - Mamy wysoko wyspecjalizowany zespół, dobrze przygotowany do nowoczesnych metod diagnostyki. Każde urządzenie, które ogranicza obawę przed bólem i blizną u pacjentów, to bardzo cenna rzecz.

Biopsja jest zabiegiem diagnostycznym polegającym na ukłuciu długą igłą punkcyjną wykrytej w sutku zmiany guzkowej. Po nakłuciu, za pomocą dołączonej do igły strzykawki pobiera się próbkę materiału komórkowego, która następnie przekazywana jest do badania cytologicznego. Zabieg ten wykonuje się w przypadku wykrycia zmian w piersiach w badaniu mammograficznym lub ultrasonograficznym. Pozwala na różnicowanie zmian pomiędzy zmianami łagodnymi a złośliwymi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum