Urządzenie umożliwiające oddychanie utknęło w odprawie celnej

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 26 kwietnia 2010 15:19

Agencje celne blokują od półtora miesiąca odprawę urządzenia umożliwiającego pacjentce oddychanie. Aparat został wysłany do serwisu w Stanach Zjednoczonych.

Chodzi o dwa komplety rozruszników przepony kupione kilkanaście lat temu – informuje Gazeta Wyborcza. Pracownicy Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II  zorganizowali akcję zbierania pieniędzy na ten cel. Rozruszniki umożliwiały oddychanie 12-letniej wówczas dziewczynce, którą potrącił samochód. Miała porażoną przeponę, główny mięsień, który odpowiada za oddychanie. 75 proc. wentylacji organizmu zależy właśnie od niego. Jeśli przepona jest porażona, człowiek może oddychać samodzielnie bardzo krótko, potem się dusi.

– Dwa miesiące przygotowywaliśmy się do operacji. To był pierwszy tego typu zabieg w Polsce. Byłem dumny, gdy potem widziałem, że Małgosia zdała maturę, studiowała – mówi Gazecie Henryk Olechnowicz, lekarz z oddziału chirurgii klatki piersiowej krakowskiej lecznicy.

Rozruszniki mają jednak swoje lata, więc wymagały kolejnego serwisu.

 – Jeden przestał całkiem działać, więc wysłaliśmy go do serwisu DHL-em. Na początku marca wrócił do Polski, tyle, że za pośrednictwem innej firmy niż ta, którą wyekspediowano go z kraju. I tu zaczęły się kłopoty – wyjaśnia ojciec dziewczyny.

Rozruszniki utknęły w agencji celnej firmy FedEx. Jej pracownicy powołali się na przepis, że na terytorium Polski przedmiot musi być odprawiony w tym miejscu, w którym był wysłany. Wysłane były w Katowicach, a wróciły do Warszawy, bo FedEx tylko tam ma biuro i agencję celną. Od tego momentu zaczął się problem. Firmy nie potrafią się dogadać, trwa wymiana dziesiątek e-maili i telefonów. Pacjentka czeka.

Więcej na: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum