Ultrasonografy mogą być narażone na ataki hakerów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 marca 2019 16:58

Ultrasonografy mogą być narażone na ataki hakerów, chcących wykorzystać przestarzałe oprogramowanie do zdobycia poufnych danych pacjentów lub wymusić okup za odblokowanie przejętych plików - podała agencja Bloomberga.

Ultrasonografy mogą być narażone na ataki hakerów
Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Po włamaniu się do sieci szpitala luki w zabezpieczeniach aparatów USG mogą umożliwiać łatwe wydobycie prywatnych danych pacjentów, m.in. zdjęć czy danych osobowych - wynika z raportu firmy analitycznej Check Point.

Kolejnym problemem może być zastosowanie ransomware - złośliwego oprogramowania szyfrującego pliki na dysku z żądaniem okupu za ich zwrot. Ataki tego typu mogą się wiązać z wielomilionowymi stratami dla placówek ochrony zdrowia.

Jak wskazał Check Point, sprzęt medyczny funkcjonuje często na przestarzałych systemach operacyjnych, np. Windowsie 2000. Oprogramowanie to nie otrzymuje już najnowszych poprawek bezpieczeństwa, co naraża je na ataki. Szpitale nie chcą zaś wyłączać drogich maszyn w celu ich aktualizacji, gdyż powoduje to zmniejszenie liczby pacjentów, jest czasochłonne i generuje koszty.

Rozwiązaniem problemu może być lepsze szyfrowanie danych pacjentów w systemie szpitala, wprowadzenie lepszych rozwiązań cyberbezpieczeństwa systemu i oddzielenie tajnych informacji od ogólnej sieci informatycznej placówek - wyliczyła firma.

Eksperci przypomnieli ataki z maja 2017 roku, z użyciem robaka ransomware WannaCry. Wirus ten spowodował szkody w działaniu firm i organizacji w 150 krajach, m.in. 80 placówek służby zdrowia w Wielkiej Brytanii. Jak przypomnieli eksperci, zaburzenia w działaniu systemów informatycznych w tych placówkach doprowadziły do odwołania ponad 19 tys. wizyt lekarskich, z których 139 można było zakwalifikować jako przypadki wymagające natychmiastowej interwencji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum