USA: urządzenie Microsoftu wspiera fizjoterapię i socjalizację weteranów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 listopada 2019 10:22

Microsoft we współpracy z amerykańskim departamentem ds. kombatantów bada zastosowania specjalnego kontrolera do gier, skonstruowanego przez firmę, w rehabilitacji. Według koncernu gry mogą także pomóc weteranom w socjalizacji - podał serwis GamesIndustry.biz.

USA: urządzenie Microsoftu wspiera fizjoterapię i socjalizację weteranów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Xbox Adaptive Controller (ang. adaptatywny kontroler Xbox) "to rodzaj koncentratora, który powstał głównie z myślą o graczach z ograniczoną zdolnością poruszania się, by ułatwić im oddawanie się ulubionej rozrywce" - informuje Microsoft na swojej oficjalnej stronie.

Urządzenie pozwala na podłączenie licznych czujników i urządzeń wejścia, które interpretowane są jako działania na standardowym kontrolerze dla konsoli Xbox One. Adaptatywny kontroler zadebiutował na rynku we wrześniu ubiegłego roku.

"Washington Post" wskazał, że w zeszłym miesiącu Microsoft rozesłał kontrolery do 22 centrów rehabilitacji weteranów na terytorium USA. Sprzęt ma pomóc w fizjoterapii, lecz także ułatwia socjalizację z innymi przy interaktywnej rozrywce.

Centrum rehabilitacyjne kombatantów w Waszyngtonie zaznaczyło, że po udanych testach zamierza prowadzić cotygodniowe sesje, w czasie których byli wojskowi jako pacjenci ambulatoryjni będą mogli grać w gry wideo za pomocą kontrolera.

Departament ds. kombatantów ma wykorzystywać dane zebrane z takich sesji do badania ich wpływu na poziom odczuwanego bólu i przystosowanie społeczne weteranów, co ma to pomóc w ocenie wpływu urządzeń na powrót kombatantów do zdrowia fizycznego i psychicznego.

Szef resortu Larry Connell wskazał, że sesje z adaptatywnym kontrolerem mogą pomóc nawet w redukcji liczby samobójstw wśród weteranów.- Wiemy, że decyzje kombatantów o odebraniu sobie życia często wynikają m.in. z poczucia izolacji oraz utraty poczucia przynależności czy braterstwa z innymi. Jeśli jednak możesz używać konsoli Xbox i pozostawać w kontakcie np. z kolegami z marynarki - to bardzo duży krok - ocenił.

Jak podał "WP", departament ds. kombatantów rozważa też dodanie turniejów e-sportowych do Narodowych Zawodów Weteranów na Wózkach, zaplanowanych na lipiec 2020 r.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum