Toruń: rywalizacja szpitali, czyli co wymusza konkurencja

Autor: Nowiny/Rynek Zdrowia • • 12 października 2009 14:52

Budowa prywatnej stacji dializ na terenie Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu nie spodobała się w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu, który ma u siebie taką stację i teraz może stracić pacjentów.

Kolejna stacja w mieście może spowodować, że dla już istniejących mniej pieniędzy będzie wpływało z Narodowego Funduszu Zdrowia – donoszą Nowości.

NFZ za jedną dializoterapię płaci 414 zł. Większość wymagających dializy pacjentów musi korzystać ze sztucznej nerki do końca życia.

Oba toruńskie szpitale współpracują ze sobą od lat, np. pełnią na przemian całodobowe ostre dyżury na dublujących się oddziałach, ale też rywalizują. Trzy lata temu Szpitalu Miejskim zdecydowano się wpuścić prywatną spółkę z tomografem i z rezonansem magnetycznym, który do tej pory miał tylko WSZ.

Teraz Szpital Miejski chce mieć stację dializ. Będzie miał co miesiąc pieniądze z dzierżawy. Zgodnie z podpisaną umową, po 10 latach stacja dializ z całym zapleczem inwentarza stanie się własnością szpitala miejskiego.

Prywatna stacja dializ musi mieć jednak podpisany kontrakt z NFZ. W tym roku nie ma na niego najmniejszych szans, bo pozostałe stacje zabezpieczają potrzeby. Bielany mogą stracić pacjentów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum