Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 01-10-2019 10:58

Toruń: nowoczesny rezonans akademicki czeka już na pacjentów

W Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii UMK od poniedziałku (30 września) pacjenci mogą korzystać 3-teslowego rezonansu magnetycznego, wykorzystywanego do tej pory jedynie w badaniach klinicznych.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii UMK otwarto w kwietniu 2013 r., by łączyć naukę z biznesem. Kosztowało 71,5 mln zł. Budowa i wyposażenie placówki było możliwe głównie dzięki funduszom z UE (50 mln zł), resztę dołożył budżet państwa. Pod koniec 2018 roku Centrum uzyskało zgodę na komercyjne wykorzystanie zainstalowanej tu aparatury.

Dzięki utworzeniu Akademickiego Centrum Badań Akamed od wtorku (1 października) możliwe jest wykonywanie odpłatnych badań diagnostycznych, m.in. z wykorzystaniem używanego w zaawansowanych badaniach klinicznych 3-teslowego rezonansu magnetycznego, pierwszego tak nowoczesnego aparatu na toruńskim rynku usług medycznych (koszt badania to 850 zł).

Im wyższy parametr natężenia pola magnetycznego określony w teslach ma aparat, tym lepsze jest obrazowanie oraz rozdzielczość i tym mniejsze struktury można ocenić w trakcie badania.

Rezonans 3T sprawdza się również w ortopedii. Pozwala zdiagnozować pęknięcia i urazy drobnych struktur w stawach. Nowością jest również możliwość przebadania obu kolan naraz.

Więcej: torun.wyborcza.pl