Ten szpital jako jedyny w województwie przeprowadza endosonografię
Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim - to właśnie tam, w jedynej placówce w woj. lubuskim przeprowadzana jest endosonografia. Do tej pory na badanie było trzeba jechać do Szczecina lub Poznania.

- Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. jest jedyną placówką w woj. lubuskim, w której przeprowadzana jest endosonografia
- Endosonografia łączy techniki badania endoskopowego z technologią ultrasonografii
- Szpital dysponuje wartym pół miliona złotych aparatem sfinansowanym przez Urząd Marszałkowski i wykonuje kilka takich badań tygodniowo
- Na badania trafiają pacjenci, których dotychczasowa diagnostyka nie pozwoliła ustalić źródła dolegliwości i złych wyników
Endosonografia w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim
W Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim jako jedynej placówce w województwie lubuskim przeprowadzane jest badanie: endosonografia. Jak podkreśla szpital, dotychczas tak dokładna diagnostyka najbliżej dostępna była w Poznaniu lub w Szczecinie.
Endosonografia jest niezwykle precyzyjnym badaniem narządów układu pokarmowego. Stanowi połączenie techniki badania endoskopowego z technologią ultrasonografii - USG. To badanie pozwala lekarzowi bardzo dokładnie i w powiększeniu zobaczyć "od środka" poszczególne narządy układu pokarmowego. Przydaje się w diagnostyce chorób trzustki, dróg żółciowych, przełyku i wątroby. Zapewnia lepsze możliwości dokładnej oceny narządów jamy brzusznej oraz zmian podśluzówkowych przełyku, żołądka i dwunastnicy.
Badanie znacznie różni się od zwykłej gastroskopii
- Metoda daje możliwość wykonania też biopsji np. zmian w trzustce - poinformowal lek. Roman Kołodziejczak, szef Oddziału Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego, Endokrynologii, Gastroenterologii w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. cytowany w komunikacie szpitala.
Badanie znacząco różni się od gastroskopii, w przypadku której można ocenić jedynie to, co widać na powierzchni. Endosonografia z kolei umożliwia podgląd struktur umiejscowionych pod śluzówką, niewidocznych w badaniu gastrologicznym.
- Można mieć guza śródściennego żołądka, ale mieć zdrową śluzówkę. Na wierzchu jest wszystko w porządku, ale my naszą głowicą zobaczymy ukrytą zmianę i od razu zrobić biopsję – wyjaśnił lek. Roman Kołodziejczak.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)