Tarnów: RM z górnej półki

Autor: BEX/Rynek Zdrowia • • 09 maja 2010 17:00

Pacjenci Szpitala Wojewódzkiego im. Świętego Łukasza w Tarnowie mogą korzystać z nowoczesnej pracowni rezonansu magnetycznego.

Aparatura najnowszej generacji została sfinansowany ze środków własnych szpitala i będzie służył pacjentom oddziałów oraz – jak deklaruje kierownictwo placówki – do wykonywania badań w systemie ambulatoryjnym tzn. dla pacjentów nie hospitalizowanych, którzy posiadają skierowania od lekarzy POZ i tarnowskich poradni specjalistycznych.

– Jest to pracownia najnowszej generacji, której wyposażenie pracowni kosztowało ok. 3,5 mln zlotych. Obliczyliśmy jednak,  że z punktu widzenia finansów jest to przedsięwzięcie opłacalne i ponad wszystko bardzo ważne dla pacjentów, szczególnie tych ciężko chorych, trafiających do nas nierzadko w trybie nagłym – wyjaśnia Anna Czech, dyrektor Szpitala św. Łukasza.
 
Szpital Wojewódzki pozostaje jedną z najważniejszych placówek ochrony zdrowia w regionie. Pod względem wyposażenia jest dzisiaj jednym z trzech najlepszych szpitali w Małopolsce. Dwa pierwsze miejsca w tym rankingu zajmują szpitale krakowskie: Jana Pawła II i klinika uniwersytecka.

Badanie MR rezonansem magnetycznym jest w pewnych stanach chorobowych konieczne dla postawienia właściwej diagnozy. Przy zastosowaniu aparatów najnowszej generacji o wysokiej czułości  jest niezastąpioną metodą badania w celowanej diagnostyce narządowej.

Szpital Św. Łukasza nie miał dotychczas własnego wysokospecjalistycznego sprzętu do RM i dlatego transportował chorych do innych szpitali dla wykonania badania, podejmując ryzyko transportu i powikłań okołotransportowych pacjentów w ciężkim stanie. Niektórzy pacjenci byli przewożeni do szpitali w Rzeszowie i w Krakowie (tarnowski Szpital im. E. Szczeklika dysponuje rezonansem o mocy 0,5 tesla, natomiast do wysokospecjalistycznej diagnostyki jest potrzebny sprzęt o mocy 1,5 tesla).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum