Tablety w szpitalach - mają w USA, mamy i w Polsce

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 31 marca 2017 11:29

Apple chce wyposażyć w tablety wszystkie amerykańskie szpitale. Urządzenia mobilne coraz śmielej wkraczają również do polskich szpitali.

Tablety w szpitalach - mają w USA, mamy i w Polsce
Od kilku lat coraz więcej szpitali, również w Polsce, wyposaża pielęgniarki i lekarzy w mobilne urządzenia. Fot. Shutterstock

Jak w praktyce wygląda projekt Apple? Pacjent, np. po operacji, otrzymuje iPada i dzięki urządzeniu kontaktuje się z pielęgniarkami, robi notatki o efektach ubocznych leków, przegląda wyniki badań i rozmawia z rodziną.

Ci, którzy będą opuszczać szpital, w przyszłości zamiast wypisu na kartce i wyników badań na pendrivie albo płycie CD będą dostawali pakiet do odczytania online.

Plany Apple’a to kolejny etap technologicznej rewolucji, którą przechodzą szpitale. Od kilku lat coraz więcej szpitali, również w Polsce, wyposaża pielęgniarki i lekarzy w mobilne urządzenia - zauważa Gazeta Wyborcza.

Polskim prekursorem w nowych technologiach był Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu, który pilotaż z tabletami przeszedł już osiem lat temu. Pielęgniarkom urządzenia przydały się podczas podawania leków. Lekarze mogli wpisywać do elektronicznej dokumentacji zalecenia i mieli stały dostęp do pełnej dokumentacji chorego.

Od zeszłego roku tablety pomagają w pracy lekarzom w Szpitalu Miejskim w Zabrzu. Każdy przyjmowany na oddział pacjent dostaje opaskę z kodem. Po jego zeskanowaniu przez tablet lekarz uzyskuje dostęp do dokumentacji medycznej chorego, która jest dostępna online.

W Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach, gdzie tablety z dwiema kluczowymi aplikacjami „Obchód lekarski” i „Obchód pielęgniarski” pojawiły się ponad dwa lata temu, czas udzielania pomocy medycznej pacjentom skrócił się o jedną trzecią.

Więcej: www.wyborcza.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum