Sztuczne płuco-serce od WOŚP dla szpitala w Prokocimiu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 marca 2015 14:15

Nowy aparat ECMO, czyli sztuczne płuco-serce podarowane przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie - Prokocimiu. Sprzęt będzie używany na oddziale intensywnej terapii kardiochirurgicznej.

Sztuczne płuco-serce od WOŚP dla szpitala w Prokocimiu

- To wspaniały dzień, bo nas nie byłoby stać na zakupienie tego aparatu - powiedział kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej prof. Janusz Skalski. - ECMO pozwala na ratowanie pacjentów z ciężką niewydolnością oddechową i krążeniową w przypadkach, które nie poddają się konwencjonalnemu leczeniu - dodał.

Szef WOŚP Jerzy Owsiak mówił, że Fundacja postanowiła kupić ECMO natychmiast po otrzymaniu informacji, że jeden z trzech posiadanych przez szpital aparatów się zepsuł. Nowy sprzęt kosztował 320 tys. zł.

ECMO umożliwia pozaustrojowe utlenowanie krwi, które przynosi doskonałe efekty u wcześniaków z niedorozwojem płuc, osób po utonięciu i narażonych na skrajne wychłodzenie, w przypadkach oparzeń dróg oddechowych, ciężkich zatruć lekami i u pacjentów z ciężką niewydolnością oddechową np. w przebiegu grypy AH1N1. Aparat może także zastępować pracę serca i płuc u osób oczekujących na przeszczep.

W ostatnich miesiącach aparat ECMO był w krakowskim szpitalu używany podczas ratowania życia dwuletniego Adasia, który trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w stanie głębokiej hipotermii. Dzięki podłączeniu do ECMO udało się podnieść temperaturę ciała chłopca i odpowiednio dotlenić organizm.

Jerzy Owsiak przypomniał, że pierwszy finał WOŚP był poświęcony kardiochirurgii dziecięcej. Jak podkreślił prof. Janusz Skalski doposażenie oddziałów kardiochirurgicznych w całej Polce dało impuls do rozwoju w tej dziedzinie medycyny, a dziś polscy lekarze mają umiejętności na światowym poziomie.

Jeszcze w tym roku WOŚP przekaże szpitalowi w Prokocimiu kompletne wyposażenie nowego szpitalnego oddziału ratunkowego o wartości blisko 1 mln zł. - To tak jakby powiedzieć wszystkim darczyńcom, którzy zbierali w Krakowie na WOŚP, że pieniądze wracają w takiej postaci - powiedział Owsiak.

Podczas tegorocznego 23. finału WOŚP ponownie padł rekord, zebrano 53 mln 109 tys. 702 zł i 83 gr.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum