×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Sztuczna inteligencja w diagnostyce. Szybsze badanie i dokładniejszy obraz

Autor: Katarzyna Mieczkowska • Źródło: Rynek Zdrowia10 września 2023 12:00Aktualizacja: 10 września 2023 22:31

Radomskie Centrum Onkologii wykorzystuje nowoczesne rozwiązanie z zakresu sztucznej inteligencji w diagnostyce nowotworów: tomografię pozytonową wzmacnia algorytmami AI, które pozwalają uzyskać dokładniejszy obraz w krótszym czasie. To z kolei przekłada się na zmniejszenie dawki promieniowania i poprawę bezpieczeństwa pacjenta.

Sztuczna inteligencja w diagnostyce. Szybsze badanie i dokładniejszy obraz
Algorytmy sztucznej inteligencji umożliwiają poprawę uzyskanego obrazu. Fot. Adobestock
  • Specjaliści z Radomskiego Centrum Onkologii wdrożyli rozwiązanie z zakresu sztucznej inteligencji, które wspiera badania tomografii pozytonowej
  • Wykorzystują oprogramowanie, które miałoby pozwolić uzyskać dokładniejszy obraz w krótszym czasie
  • Ograniczenie czasu badania ma zmniejszać też dawkę emitowanego promieniowania, a dzięki temu poprawia się bezpieczeństwo badanego
  • Rozwiązanie, jak podają nasi rozmówcy, jest bezpieczne również pod kątem zarządzania danymi: przeprowadzane są regularne audyty, platforma przechodzi pozytywne oceny procedur kontrolnych

Sztuczna inteligencja znacząco ulepsza dane niskiej jakości 

Jak mówi Rynkowi Zdrowia Marcin Remin, RE-MED Coaching and Sales, dystrybutor rozwiązania SubtlePET, "firma Subtle Medical opracowała własne algorytmy głębokiego uczenia, które poprawiają obrazy z 4-krotnie szybszych skanów".

- SubtlePET pobiera obrazy niskiej jakości (z szybszego skanowania lub z niższą dawką radioznacznika) jako dane wejściowe i wzmacnia je tak, aby wzmocnione obrazy miały jakość obrazu porównywalną do standardowej akwizycji (standardowy czas skanowania i/lub standardowa dawka radioznacznika) - wyjaśnia.

Marcin Remin dodaje, że narzędzie "stosuje algorytm sztucznej inteligencji, żeby wykonać poprawę obrazu".

- Algorytm AI jest zbudowany na zastrzeżonych modelach splotowych sieci neuronowych i jest uzyskiwany przez trenowanie na bardzo dużych sparowanych zestawach danych. W przypadku każdego sparowanego zestawu danych zarówno obraz o niskiej jakości, jak i obraz o wysokiej jakości zostają nabyte w ten sam sposób - uzupełnia.

Czy sztucznej inteligencji można wierzyć?

Wszystko dzieje się w oparciu o zbiór obrazów wysokiej jakości. Firma Subtle Medical, jak mówi Marcin Remin, otrzymała licencję na miliony obrazów od Uniwersytetu Stanforda i aktywnie gromadzi inne sparowane zestawy danych z kilku ośrodków pilotażowych pod zatwierdzeniem IRB oraz za zgodą pacjenta.

- Zbiory danych szkoleniowych obejmowały szeroki zakres wskazań klinicznych, kohorty pacjentów, dostawców i modele skanerów. Po zakończeniu szkolenia algorytm jest ustalany i może automatycznie poprawiać obrazy niskiej jakości w obrazy wysokiej jakości - tłumaczy.

Co istotne, jak podkreśla ekspert, nie jest już wymagane „uczenie się" podczas faktycznego wdrażania oprogramowania u klienta. - Kiedy wdrażamy SubtlePET, nie trenujemy modelu za pomocą obrazów klienta - uzupełnia.

- Dodatkowo, co potwierdza rzetelność, to zatwierdzone przez CE i FDA rozwiązanie dopuszczone do komercyjnego użytku, plus dopuszczenie wielu izotopów z którymi rozwiązanie działa - dodaje Remin.

SubtlePET odpowiednie dla każdego tomografu pozytonowego

Nowoczesne rozwiązanie zastosowane w Radomskim Centrum Onkologii może zostać wdrożone niezależnie od tego, jakim tomografem pozytonowym dysponuje dany szpital. Remin zapewnia, że "SubtlePET można absolutnie dostosować do każdego rodzaju skanera i marki, co zostało wcześniej przetrenowane".

- Zawsze przed każdym wdrożeniem w nowym ośrodku wykonujemy testy bezpłatnie na skanerze klienta, żeby sprawdzić, jak to działa na tym konkretnym skanerze i pokazać personelowi gotowe obrazy po rekonstrukcji. Po akceptacji obrazów przez personel przystępujemy do instalacji SubtlePET - tłumaczy.

Ten algorytm - kontynuuje Remin - wykorzystywany jest "również w przypadku badań PET-MRI, gdzie już przy dużo bezpieczniejszym badaniu możemy dodatkowo zredukować dawkę izotopu do 1/4 pierwotnej dawki".

Producent ma także rozwiązanie SubtleMR, które, jak zapewnia rozmówca, optymalizuje trójkąt fizyki MR i działa na podobnych sieciach neuronowych i daje możliwość skrócenie czasu badania MRI od 30 do nawet 50 procent.

- Tutaj również mamy możliwość instalacji na prawie każdym rodzaju i modelu skanera. Oczywiście wszystko jest poprzedzone testami, ponieważ Subtle to rozwiązanie AI szyte na miarę i producent przywiązuje szczególną uwagę do jakości, bezpieczeństwa zarówno pacjenta jak i ośrodka pod kątem bezpieczeństwa danych - podkreśla Marcin Remin.

Kluczowe bezpieczeństwo danych

Zapewnienie bezpiecznego środowiska zgodnego z ustawą HIPAA (Health Insurance Portability and Accountability Act), jak zaznacza ekspert, "jest sprawą najwyższej wagi w firmie Subtle Medical, a sama platforma Subtle Medical jest zgodna z HIPAA i SOC2".

- Certyfikaty stron trzecich i raporty z audytów są dostępne na żądanie. Regularnie przeprowadzane są coroczne audyty, aby zachować zgodność - dodaje.

Trwają prace nad wykorzystaniem AI w mammografii

Łukasz Pruszyński, inicjator AI w pozytonowej tomografii emisyjnej Radomskiego Centrum Onkologii informuje, że od ponad roku w Radomskim Centrum Onkologii wykorzystywane są algorytmy sztucznej inteligencji w Rezonansie Magnetycznym: rozwiązanie AIR RECON DL firmy GE.

Rozwiązanie to, jak przyznaje, "przyniosło ogromny skok jakościowy badania". – Skróciliśmy badania, np. rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowego, z 25 minut do 8 minut, jednocześnie poprawiając jakość obrazu z obrazu obarczonego ogromną ilością szumu do obrazu niezwykle krystalicznego - tłumaczy.

Pruszyński dzieli się z nami przykładem: na załączonej grafice po lewej stronie jest stare badanie, po prawej - badanie z wykorzystaniem AI w MR.

Stare badanie vs. nowe z wykorzystaniem AI, fot. materiały rozmówców
Stare badanie vs. nowe z wykorzystaniem AI, fot. materiały rozmówców

Ekspert podkreśla, że "wdrożenie nowych rozwiązań wymaga czasu i wielu testów, które specjaliści z Radomskiego Centrum Onkologii prowadzą na co dzień, pracując nad nowymi rozwiązaniami".

– Po skutecznych wdrożeniach sztucznej inteligencji w rezonansie magnetycznym i w pozytonowej tomografii emisyjnej pracujemy nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji w badaniach mammograficznych - informuje. - Jako certyfikowany, jeden z niewielu w Polsce ośrodek Breast Cancer Unit, specjalizujemy się w kompleksowym leczeniu pacjentek z nowotworami piersi i chcemy skrócić czas badań mammograficznych - zaznacza.

Sztuczna inteligencja, jak dowiadujemy się od naszych rozmówców, wykorzystywana jest również w leczeniu guzów mózgu z użyciem noża gamma w Centrum Gamma Knife w Warszawie. Najnowszy system planowania Gamma Knife ICON (Leksell Gamma Plan 10) umożliwia tworzenie oraz optymalizację planów napromieniania z wykorzystaniem algorytmu sztucznej inteligencji, co pozytywnie wpływa na jakość, precyzję i bezpieczeństwo leczenia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze