Sztuczna inteligencja i rezonans magnetyczny. Nowa aparatura w WIM już działa

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia18 września 2022 13:30

W odremontowanej i rozbudowanej Pracowni Rezonansu Magnetycznego Zakładu Radiologii Lekarskiej Wojskowego Instytutu Medycznego uruchomiono nowy system rezonansu magnetycznego.

Sztuczna inteligencja i rezonans magnetyczny. Nowa aparatura w WIM już działa
Nowy rezonans magnetyczny w Wojskowym Instytucie Medycznym. Fot. WIM
  • W odremontowanej i rozbudowanej Pracowni Rezonansu Magnetycznego Zakładu Radiologii Lekarskiej WIM uruchomiono nowy system rezonansu magnetycznego Signa Artist, firmy General Electric Healthcare
  • System o mocy pola 1,5 Tesla wyposażony jest w elementy nowej technologii skanowania, łączącej najnowsze osiągnięcia w dziedzinie rezonansu magnetycznego z zaawansowaną technologią obrazowania
  • Radiologia i diagnostyka obrazowa jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin współczesnej medycyny

Sztuczna inteligencja i diagnostyka obrazowa

Rozwój technologii cyfrowego przetwarzania obrazów oraz algorytmów głębokiego uczenia maszynowego, opartych o sieci neuronowe, w połączeniu z zaawansowaną inżynierią obrazowania, przyniósł szczególny postęp w rozwoju technik obrazowania metodą rezonansu magnetycznego. Spowodował wyraźną poprawę jakości obrazowania, zarówno w zakresie rozdzielczości kontrastu jak i rozdzielczości przestrzennej, podnosząc poziom sygnału i redukując poziom szumu, przy skróceniu czasu trwania badania.

Pozwala to coraz wyraźniej widzieć zmiany patologiczne oraz ich dokładną lokalizację w poszczególnych strukturach anatomicznych i powoduje coraz szersze zastosowanie tej metody obrazowania w diagnostyce takich obszarów i układów ludzkiego ciała jak mózg i rdzeń kręgowy, naczynia krwionośne żylne i tętnicze (także w badaniach bez użycia kontrastu), serce, układ mięśniowo-szkieletowy - mięśnie, stawy, więzadła, kręgosłup - z oceną jamy stawu, błony maziowej, chrząstki stawowej, oceną beleczek kostnych i szpiku kostnego.

Nowa aparatura Instytutu: ultranowoczesny rezonans

W odremontowanej i rozbudowanej Pracowni Rezonansu Magnetycznego Zakładu Radiologii Lekarskiej Wojskowego Instytutu Medycznego uruchomiono nowy system rezonansu magnetycznego Signa Artist, firmy General Electric Healthcare.

System o mocy pola 1,5 Tesla wyposażony jest w elementy nowej technologii skanowania, łączącej najnowsze osiągnięcia w dziedzinie rezonansu magnetycznego z zaawansowaną technologią obrazowania. Jest to system, który zapewnia możliwość dokładnego obrazowania zróżnicowanych obszarów anatomicznych przy wysokim poziomie komfortu pacjenta.

Nowy rezonans SIGNA™ Artist to:

  • do 20 proc. lepsza jednorodność magnesu umożliwiająca badania dużych obszarów anatomicznych, do 55 cm,
  • wyjątkowa, bo aż 128 – liczba niezależnych kanałów odbiorczych,
  • bardzo wydajny procesor rekonstrukcyjny zapewniający wierne i błyskawiczne przetwarzanie uzyskanych ze skanowania danych w obrazy,
  • wyjątkowy system gradientowy o bardzo wysokiej wierności odtwarzania impulsów, przynoszący w efekcie znaczną redukcję artefaktów i wyjątkowe parametry czasowe szybkich sekwencji akwizycyjnych.

Kiedy stosuje sie diagnostyke rezonansem?

Metoda rezonansu jest z powodzeniem i bardzo szeroko stosowana w diagnostyce różnicowej chorób nowotworowych i zapalnych wielu układów i regionów anatomicznych. Jest też metodą, pozwalającą najszybciej wykryć udar niedokrwienny mózgu.

Ogromny wzrost jakości obrazowania oraz brak niekorzystnego wpływu na organizm człowieka, jakie niesie ze sobą promieniowanie jonizujące w badaniach rentgenowskich czy tomografii komputerowej sprawia, że liczba wykonywanych badań metodą rezonansu magnetycznego na świecie oraz w Polsce stale rośnie.

W Polsce w 2020 r. wykonano 41 badań rocznie na 1000 mieszkańców, gdy w 2010 r. było to 11,4. Obecnie średnio w krajach Unii Europejskiej wykonuje się ok. 70 badań MR rocznie/1000 mieszkańców.

Prezentacja nowego systemu rezonansu magnetycznego Signa Artist (1,5T) uruchomionego obok równolegle pracującego systemu Discovery MR750w (3,0T) w rozbudowanej pracowni rezonansu przed dziennikarzami zaplanowana jest 20 września 2022 r.  

Zapraszamy do udziału akredytowanych przedstawicieli med

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum