Szpitale kupują sprzęt za pomocą finansowania ratalnego

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 13 maja 2014 18:52

USG, lampy RTG, aparatura do znieczulenia ogólnego, echokardiogramy, kardiomonitory, pulsometry to tylko niektóre z urządzeń, których nie powinno zabraknąć w żadnym szpitalu. Ich koszt waha się od kilku do kilkuset tys. zł. Niestety większość szpitali, z uwagi na bieżące wydatki, nie jest w stanie z własnych środków sfinansować tego typu urządzeń. Jedynym rozwiązaniem jest zakup sprzętu na raty.

Korzysta z niego coraz więcej placówek. Forma ta nie tylko gwarantuje dostępność sprzętu od ręki, ale też indywidualne dopasowanie oferty do potrzeb danej placówki. Tylko w tym roku spółka MEDFinance przekazała placówkom medycznym sprzęt o łącznej wartości ponad 25 mln zł, rozłożonej na średnio od 36 - 60 rat.

Nawet najbardziej gospodarni zarządcy placówek służby zdrowia nie są w stanie z subwencji rządowych sfinansować wszystkich potrzeb jednostki. Środki te zostają najczęściej przeznaczone na opłaty eksploatacyjne, pensje pracowników czy leki. Niewiele pieniędzy z tej puli zostaje więc na sprzęt medyczny, niejednokrotnie ratujący ludzkie życie.

Niestety możliwość zewnętrznego finansowania tego typu inwestycji jest ograniczona. Banki rzadko udzielają kredytów szpitalom. Nie specjalizują się bowiem w branży medycznej, nie znają jej specyfiki i potrzeb. Istnieją jednak firmy, które wypełniają tę lukę w rynku i oferują finansowanie ratalne jednostkom służby zdrowia. Po to rozwiązanie sięga coraz więcej szpitali.

- W tym roku udzieliliśmy finansowania sprzętu medycznego na łączną kwotę ponad 25 mln zł. Obecnie nasi klienci to w 70 proc. szpitale publiczne, a w 30 proc. prywatne, w tym również te dopiero startujące - wyjaśnia Mariusz Błoch, dyrektor handlowy MEDFinance.

Szpitale kupują na raty przede wszystkim aparaturę medyczną. Niejednokrotnie korzystają z ofert kompleksowych, czyli nie tylko z zakupu sprzętu, ale też jego dostawy, montażu i serwisu. MEDFinance współpracuje w tym celu z dostawcami aparatury medycznej i rozwiązań IT. Spółka finansuje także modernizację i rozbudowę szpitala.

Wysokość rat zależy od rodzaju finansowego sprzętu, jak też indywidualnych możliwości placówki służby zdrowia. Niektóre z nich rozkładają płatność jedynie na 6 rat, inne na 36. W przypadku indywidualnych projektów możliwe jest rozłożenie całej kwoty nawet na 84 miesiące.

Dzięki finansowaniu ratalnemu nowoczesnego sprzętu medycznego, szpitale mogą bez większych obciążeń dla budżetu realizować pełen zakres badań diagnostycznych. Jednocześnie system ratalny zwolniony jest z podatku VAT, co także stanowi korzyść finansową.

Samodzielny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie zdecydował o modernizacji kliniki kardiologicznej i dlatego kupił w systemie ratalnym m.in. kardiomonitory, holtery, bronchofiberoskop, defibrylatory i aparat do hipotermii terapeutycznej.

- W ciągu 5 lat, na jakie rozłożona została płatność, zakupiony sprzęt będzie zarabiał na spłatę rat, a nasz szpital będzie realizował bieżącą działalność, bez żadnych ograniczeń w świadczeniu usług medycznych - powiedział Krzysztof Skubis, Z-ca Dyrektora ds. Ekonomicznych Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum