Szpitale chciałby same serwisować aparaturę. Czy to możliwe?

Autor: biznes.newseria.pl/Rynek Zdrowia • • 18 października 2016 08:57

Szpitale chciałby przejąć serwisowanie aparatury medycznej od autoryzowanych firm. Pozwoliłoby to ograniczyć koszty sięgające kilku miliardów złotych.

Szpitale chciałby same serwisować aparaturę. Czy to możliwe?
Na zdjęciu sprzęt do laserowej korekcji wad wzroku. Fot. WEISS KLINIK

Środowisko medyczne chce przejęcia części serwisu aparatury medycznej przez fachowców i inżynierów ze szpitali oraz uczelni. Korzystanie z autoryzowanych firm generuje zbyt wysokie koszty.

Zapotrzebowanie na wyroby medyczne jest coraz większe.W 2018 roku rynek może osiągnąć wartość ok. 3 mld dol. Koszty serwisowania aparatury medycznej w polskich szpitalach szacuje się na kilka miliardów złotych.

Towarzystwo Inżynierii Medycznej proponuje zmiany, które mają na celu przejęcie części zadań przez same szpitale, przez osoby wykwalifikowane na uczelniach, technologów, inżynierów, specjalistów, którzy będą mogli serwisować aparaturę, jeśli będą mieć takie uprawnienia.

Marian Świerz, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Gorlicach, uważa, że konieczna jest zmiana prawa w tym zakresie, bo niejednokrotnie mamy do czynienia z monopolem firm, co powoduje, że koszty niebotycznie szybują w górę. To poważny problem wpływający na wyniki finansowe szpitali, a równocześnie, w sposób bezpośredni, na bezpieczeństwo pacjentów - dodaje.

W rozmowie z agencją Newseria Biznes podkreśla, że jego szpital stara się przyciągnąć uczelnie i producentów tak, aby szpital w Gorlicach stał się poletkiem doświadczalnym, gdzie nowe aparaty, nowe technologie medyczne będą wdrażane, oceniane i w ten sposób weryfikowane.

Czytaj: www.biznes.newseria.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum