Szpitale Pomorskie także z robotem da Vinci

Autor: oprac. JJ • Źródło: Rynek Zdrowia15 sierpnia 2022 10:00

Szpitale Pomorskie sp. z o.o. będące podmiotem Samorządu Województwa Pomorskiego, zakupiły od firmy Synektik system do chirurgii małoinwazyjnej da Vinci X. Wartość netto podpisanych umów opiewa na kwotę 7,8 mln złotych.

Szpitale Pomorskie także z robotem da Vinci
Szpital Morski im. PCK w Gdyni będzie kolejną placówką dysponującą robotem da Vinci. Fot. materiały prasowe
  • Nowy robot da Vinci będzie działał w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni. Pierwszą operację systemem robotowym da Vinci zaplanowano na 3 września
  • Umowa została zawarta pomiędzy Szpitalami Pomorskimi a firmą Synektik opiewa na łączną wartość 7 845 192,10 zł netto
  • Wykorzystanie systemu robotowego da Vinci to wymierne korzyści dla pacjenta - zamiast cięcia przez wszystkie powłoki ciała, narzędzia chirurgiczne wprowadzane są do niego przez 8 mm otwory

Umowa na ponad 7 mln zł

Współpraca Szpitali Pomorskich z firma Synektik obejmuje sprzedaż, dostawę, instalację, przeszkolenie personelu oraz opiekę serwisową systemu chirurgii robotycznej da Vinci. Umowa została zawarta w wyniku przeprowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na łączną wartość 7 845 192,10 zł netto.

Szpitale Pomorskie sp. z o.o, zarządzają 4 podmiotami medycznymi: Szpitalem Morskim im. PCK i Szpitalem św. Wincentego a Paulo zlokalizowanymi w Gdyni, Szpitalem Specjalistycznym im. F. Ceynowy w Wejherowie oraz Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. W ramach szpitali funkcjonują: 2 Szpitalne Oddziały Ratunkowe, 2 Izby Przyjęć, 51 oddziałów (w tym 20 zabiegowych), 49 poradni. W spółce pracuje ponad 3600 osób, w tym m.in. 870 lekarzy, 1100 pielęgniarek, 160 położnych i 140 ratowników medycznych.

Robot da Vinci będzie działał w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni – tzw. Gdyńskim Centrum Onkologii, w którym odbywa się najwięcej zabiegów onkologicznych. Pierwszą operację zaplanowano 3 września br.

Dziewiętnasty szpital z robotem da Vinci

W Polsce jest to dziewiętnasty szpital, w którym wykonywane będą zabiegi chirurgii małoinwazyjnej z wykorzystaniem autoryzowanego systemu da Vinci. Na świecie zainstalowanych jest łącznie prawie 7 tys. systemów chirurgicznych da Vinci w 69 krajach, a ok. 55 tys. chirurgów zostało przeszkolonych do pracy z wykorzystaniem tego robota. Dotychczas wykonano ponad 10 mln zabiegów z udziałem da Vinci na całym świecie.

System da Vinci został wprowadzony po raz pierwszy na rynek w 1999 r. i od tamtego czasu jest nieustannie udoskonalany. Przez te wszystkie lata zdobyte doświadczenie zaowocowało systemem da Vinci X oraz Xi, które są rozwiązaniami już czwartej generacji.

Da Vinci to przede wszystkim wymierne korzyści dla pacjenta. Zamiast cięcia przez wszystkie powłoki ciała, narzędzia chirurgiczne wprowadzane są przez 8 mm otwory. Dzięki temu po operacji wszystko o wiele szybciej się goi, pacjent często może wrócić do domu już w drugiej dobie po zabiegu, a do pełnej sprawności również dochodzi wielokrotnie szybciej niż po tradycyjnej operacji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum