Szpital w Pleszewie uruchomi nowy rezonans magnetyczny. Najpierw w kontenerze

Autor: oprac. JJ • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat. prasowe03 września 2022 07:30

Do końca grudnia w Pleszewskim Centrum Medycznym ma zostać uruchomiony nowy rezonans magnetyczny, na który placówka otrzymała 7, 5 miliona złotych od wojewody wielkopolskiego z funduszu przeciwdziałania Covid-19.

Szpital w Pleszewie uruchomi nowy rezonans magnetyczny. Najpierw w kontenerze
W grudniu uruchomiony zostanie w Pleszewskim Centrum Medycznym nowoczesny rezonans magnetyczny. Fot. Shutterstock
  • Rocznie szpital w Pleszewie wykonuje około 1200 badań rezonansem magnetycznym MRI. Dzięki nowemu aparatowi możliwe będzie obrazowanie w bardzo wysokiej jakości i skróci się czas oczekiwania pacjentów na wykonanie badania
  • Na czas instalacji nowego urządzenia pacjenci nie mogą zostać pozbawieni dostępu do badań, dlatego dostawca urządzenia tymczasowo zainstaluje na zewnątrz szpitala rezonans w kontenerze
  • Zakup nowego rezonansu finansowany jest z funduszu przeciwdziałania Covid-19 a jego wartość wyniesie ok. 7,5 mln złotych

1200 badań rocznie

Rocznie szpital w Pleszewie wykonuje około 1200 badań. Dzięki nowemu aparatowi 1.5 Tesli możliwe będzie nie tylko zobrazowanie danego obszaru ciała w bardzo wysokiej jakości, ale i też skróci się czas oczekiwania pacjentów na wyniki.

Zakończył się już pierwszy etap postępowania przetargowego na jego zakup. Ofertę złożyła tylko jedna firma specjalizująca się w dostawie i obsłudze takiego wysoce specjalistycznego sprzętu. Aktualnie trwa jeszcze dopinanie na ostatni guzik formalności, które pozwolą na zainstalowanie nowego urządzenia w placówce do końca grudnia.

- Z niepokojem czekaliśmy na zakończenie pierwszego etapu postępowania, bowiem dofinansowanie od wojewody musi zostać rozliczone do końca roku. Czasu jest więc niewiele. Również zamontowanie nowego urządzenia nie jest sprawą prostą. Ponadto pacjenci nie mogą zostać pozbawieni dostępu do badań przez okres wymiany starego rezonansu. Dlatego też firma musi zainstalować tymczasowo na zewnątrz szpitala rezonans w kontenerze. To był jeden z naszych wymogów. - wyjaśnia Błażej Górczyński, prezes PCM.

Nowoczesne urządzenie

Nowy rezonans magnetyczny, który trafi do pleszewskiego szpitala, to jedno z najnowocześniejszych urządzeń na rynku. Obraz z urządzenia nie tylko jest bardzo dokładny, ale i też jest znacznie bezpieczniejszy dla pacjentów z wszczepionymi implantami czy protezami.

-Jesteśmy bardzo zadowoleni z zakupu, ponieważ jest to jeden z najwyższej klasy tego typu aparatów, jakimi dysponują szpitale w Polsce. Jest wyposażony m.in. w system opisowy, który jest równoznaczny z uzyskaniem powtarzalnej i standaryzowanej jakości diagnostycznej w badaniach wszystkich obszarów anatomicznych, a szczególnie w diagnostyce. Posiada też nie trzy, a nie cztery stacje opisowe, co pozwoli na znaczne skrócenie czasu oczekiwania na wyniki badań przez pacjentów – podkreśla prezes Górczyński.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum