Szpital unowocześni radiologię. Dostanie dotację na rozwiązania ze sztuczną inteligencją

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia12 września 2022 16:00

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Brzeskie Centrum Medyczne otrzyma unijną dotację na innowacyjny projekt. Szpital zostanie jedną z pierwszych w Polsce placówek medycznych, które wprowadzą sztuczną inteligencję do codziennej pracy lecznicy.

Szpital unowocześni radiologię. Dostanie dotację na rozwiązania ze sztuczną inteligencją
Szpital w Brzegu otrzymał dotację na wprowadzenie AI do radiologii. Fot. Brzeskie Centrum Medyczne
  • Brzeskie Centrum Medyczne otrzyma unijną dotację na innowacyjny projekt
  • Dzięki wsparciu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, szpital zostanie jednym z pierwszych takich w Polsce, wykorzystując sztuczną inteligencję w codziennej pracy lekarzy radiologów i nie tylko
  • - AI to prawdziwy przełom w medycynie – podkreśla dyrektor BCM-u Kamil Dybizbański

Placówka uruchomi innowacje w radiologii. Sztuczna inteligencja z unijnym wsparciem

O możliwości zastosowania sztucznej inteligencji w Brzeskim Centrum Medycznym szpital informował już w lipcu ubiegłego roku. Projekt otrzymał właśnie dotację z europejskich pieniędzy.

Dzięki wsparciu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju szpital zostanie jedną z pierwszych w Polsce placówek medycznych, które wprowadzą sztuczną inteligencję do codziennego funkcjonowania lecznicy. Wykrywanie różnego rodzaju zmian w organizmie czy ocena trudno widocznych złamań to od lat bolączka wszystkich radiologów.

AI znacznie ułatwia pracę radiologów i ma wpłynąć na szybszą diagnostykę, jak również dobór optymalnego leczenia pacjentów. Ponadto wypracowane modele po kilku miesiącach pracy systemu będą mieć zdefiniowane i skonfigurowane opisy badań, co pozwoli zaoszczędzić czas na ich analizę. To z kolei może wpłynąć na większą liczbę wykonywanych zdjęć RTG, czy TK w brzeskim szpitalu, a wszystko to z korzyścią dla pacjentów.
- To prawdziwy przełom w medycynie – podkreśla dyrektor BCM-u Kamil Dybizbański. - W prace nad AI zaangażowały się największe koncerny i ośrodki naukowe na całym świecie. Algorytmy sztucznej inteligencji pozwalają wykrywać nieprawidłowe zmiany za pomocą wielu technik (RTG, TK, MR) w różnych narządach. Jeśli wszystko u nas zadziała, to skrócimy czas analizy badań obrazowych, usprawnimy pracę radiologów i zwiększymy skuteczność w wykrywaniu oraz interpretowaniu zmian. Liczę, że dzięki dotacji i odpowiedniemu dosprzętowieniu szpitala, wszystkie te innowacje uda się wprowadzić z sukcesem.

Brzeskie Centrum Medyczne jest samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Oferuje realizację świadczeń zdrowotnych w zakresie stacjonarnego leczenia chorych oraz wykonywania zabiegów i procedur medycznych. W 2007 roku uzyskało status jednostki akredytowanej, nadany przez Radę Akredytacyjną, Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum