×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Szpital uniwersytecki będzie miał własnego robota chirurgicznego. Samorząd dołożył 8 mln zł

Autor: oprac. KM • Źródło: wzielonej.pl08 września 2023 19:00

Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze szykuje się do zakupu zaawansowanego robota chirurgicznego Da Vinci, który będzie wykorzystywany w skomplikowanych procedurach medycznych. Inwestycję kwotą 8 mln zł wsparł samorząd województwa lubuskiego. Robot Da Vinci oferuje zaawansowane możliwości, w tym trójwymiarową wizualizację, redukcję utraty krwi i skrócenie czasu hospitalizacji, co przyczyni się do poprawy jakości opieki medycznej.

Szpital uniwersytecki będzie miał własnego robota chirurgicznego. Samorząd dołożył 8 mln zł
Na zakup robota samorząd województwa przekazał 8 mln zł. Fot. Shutterstock
  • Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze planuje zakup zaawansowanego robota chirurgicznego Da Vinci do skomplikowanych procedur medycznych
  • Inwestycję kwotą 8 mln zł wsparło województwo lubuskie
  • Robot Da Vinci zapewni trójwymiarową wizualizację, zmniejszenie utraty krwi i skrócenie czasu hospitalizacji - poprawi jakość opieki medycznej

Szpital uniwersytecki będzie miał własnego robota

Jak poinformował portal wzielonej.pl, Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze przygotowuje się do zakupu robota Da Vinci, specjalistycznego urządzenia używanego w procedurach urologicznych, ginekologicznych i onkologicznych, gdzie precyzja jest niezbędna.

Obecnie placówka przygotowuje przetarg na zakup tego sprzętu. Wsparcie finansowe na kwotę 8 milionów złotych zostało przyznane przez samorząd województwa lubuskiego. Dr Marek Działoszyński, prezes Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, potwierdza tę inwestycję.

- Zakładamy, że do końca roku robot w szpitalu uniwersyteckim stanie i będzie już można rozpocząć szkolenie lekarzy, personelu, a później w najbliższym czasie - leczenie pacjentów - komentuje dla portalu wzielonej.pl.

- 8 milionów to nie jest pełna kwota, która za system robotyczny jest do zapłacenia. Liczymy na to, że pierwszy krok zostanie wykonany i będziemy mieli dalsze wsparcie samorządu województwa w przyszłym roku w tym zakresie - mówi ekspert.

Specjaliści potwierdzają: operacje robotyczne to krok naprzód

Według ekspertów robotyka jest krokiem naprzód w operacachi. Prof. Maciej Salagierski, szef Katedry Urologii i Onkologii Urologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, potwierdza to:

- Z zalet robota należy wymienić wizualizację 3D, która jest niemożliwa w standardowej laparoskopii, redukcję utraty krwi i możliwość powrotu do zdrowia pacjentów - mówi na łamach wzielonej.pl.

Podaje przykład z ośrodka w Wielkiej Brytanii, gdzie pracował.

- Chorzy po poważnych zabiegach urologicznych wypisywani z oddziału byli w pierwszej dobie. U nas standardowo pacjenci po zabiegach laparoskopowych czy otwartych przebywają w szpitalu kilka czy kilkanaście dni, więc zysk z robota to jest zysk na pewno dla naszego społeczeństwa - przyznaje.

Portal dodaje, że robot Da Vinci był już wykorzystywany w ubiegłym roku w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie tylko na oddziale urologicznym przeprowadzono ponad 200 operacji przy jego użyciu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze