×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Szpital testuje jedyne na świecie urządzenie do wyeliminowania różnic w długości nóg

Autorzy: PAP; oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/PAP16 lutego 2023 11:10

Pierwowzór jedynego na świecie miniaturowego urządzenia do wyeliminowania różnicy w długości nóg po operacji stawu biodrowego testowany jest w kaliskim szpitalu. To będzie bardzo duża sprawa dla ortopedii – powiedział ordynator oddziału urazowo-ortopedycznego dr n.med. Ireneusz Urbaniak.

Szpital testuje jedyne na świecie urządzenie do wyeliminowania różnic w długości nóg
Nierówność nóg po operacji biodra to największy problem. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Shutterstock
  • Naukowcy z Politechniki Łódzkiej i lekarze z oddziału urazowo-ortopedycznego kaliskiego szpitala od trzech lat prowadzą eksperyment medyczny
  • Mają zamiar zbudować pierwsze na świecie, miniaturowe ramię ortopedyczne
  • Jego zadaniem będzie pomiar długości kończyn z dokładnością do 0,1 mm podczas operacji wymiany stawu biodrowego

Największy problem po operacji to nierówność kończyn

Nad urządzeniem pracują zespoły ludzi pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Leszka Podsękowskiego i ordynatora dr. n. med. Ireneusza Urbaniaka.

Zdaniem ordynatora oddziału urazowo-ortopedycznego w kaliskim szpitalu, dobrze stało się, że urządzenie powstaje, ponieważ największym problemem dla ortopedów po operacji wymiany stawu biodrowego jest nierówność kończyn.

W USA na liście skarg pacjentów w sprawach medycznych dominuje zarzut spowodowania pooperacyjnej nierówności kończyn.

- Krótsza noga niesie za sobą ból i cierpienie. Pacjent utyka. Jego układ kostny zaczyn rozlatywać się jak domino, wykrzywia się miednica a z nią kręgosłup - wyjaśnił. Dlatego - jak przyznał ordynator - zbudowanie miniaturowego ramienia będzie wielkim osiągnięciem w ortopedii - nie tylko w Polsce, ale na świecie.

- Pacjenci z chorym stawem biodrowym z reguły mają krótszą nogę ze względu na zużycie chrząstki stawowej i przykurcze. Przed operacją mierzymy ją i okazuje się, że jest krótsza np. o 18 mm. Wtedy naszym zadaniem jest nie tylko wymiana stawu, ale też wyrównanie długości kończyn. To ma ogromne znaczenie dla psychiki i zdrowia pacjenta. A nie jest to takie proste - powiedział lekarz.

Brak odpowiedniego sprzętu na rynku powoduje, że pomiar kończyn jest wykonywany głównie metodami klinicznymi, czyli na tzw. "oko". Zdaniem lekarza nie oznacza to jednak, że pacjenci wychodzą ze szpitala z nierównymi nogami. - Niezauważalna dla nich różnica może wynosić do 6 mm - dodał.

Urządzenia do pomiarów nóg, które istnieją na rynku medycznym, są - jak powiedział dr Urbaniak - bardzo rzadko używane ze względu na wysokie koszty i gabaryty, ponieważ zajmują większą część sali operacyjnej.

Od początku badań ramię pomiarowe przeszło bardzo dużą ewolucję. Jest mniejsze i przyjazne w użytkowaniu. Zaletą urządzenia ma też być niska cena. "Teraz jesteśmy na etapie badań klinicznych. Urządzenie testowane jest także w szpitalach w Pabianicach, Zakopanem i Lublinie" - powiedział dr Urbaniak.

Do końca października zostanie zakończony etap badań klinicznych, opracowanie naukowe potrwa do końca roku.

Oddział urazowo-ortopedyczny kaliskiego szpitala jest bardzo intensywnie eksploatowany, w ciągu roku operowanych jest tu 2 tys. pacjentów. - Wykonujemy około 500 alloplastyk rocznie, samego stawu biodrowego aż 300. Na operację stawu biodrowego pacjent czeka najwyżej do czterech miesięcy - powiedział ordynator.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze