Szpital rozpoczyna program leczenia niedosłuchu aktywnym implantem kostnym. Drugi w Polsce

Autor: oprac. JKB • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat.prasowe11 listopada 2022 09:00

Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr Antoniego Jurasza jako drugi w Polsce rozpoczyna program leczenia niedosłuchów przewodzeniowych i mieszanych przy pomocy aktywnego implantu kostnego.

Szpital rozpoczyna program leczenia niedosłuchu aktywnym implantem kostnym. Drugi w Polsce
27 października wszczepiono po raz pierwszy w kujawsko-pomorskim aktywny implant kostny. Fot. UMK
  • Klinika Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej z Pododdziałem Audiologii i Foniatrii Szpitala Uniwersyteckiego będzie mogła oferować swoim pacjentom najnowocześniejsze rozwiązania medyczne w zakresie leczenia zaburzeń słuchu
  • Z kolei 27 października w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr Antoniego Jurasza w Bydgoszczy prof. Maciej Wróbel wraz z zespołem specjalistów wykonał pierwsze w województwie i jedne z pierwszych w Polsce implantacji wszczepienia innowacyjnego implantu słuchowego z piezoelektrykiem
  • System aktywnego implantu kostnego może pomóc pacjentom m.in. z niedosłuchem mieszanym czy jednostronną głuchotą odbiorczą

Wielka szansa dla pacjentów

Jak informuje Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr Antoniego Jurasza w Bydgoszczy, jako pierwsza placówka w województwie kujawsko-pomorskim i druga w Polsce rozpoczyna program leczenia niedosłuchów przewodzeniowych i mieszanych przy pomocy aktywnego implantu kostnego.

Oznacza to, że Klinika Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej z Pododdziałem Audiologii i Foniatrii Szpitala Uniwersyteckiego pod kierownictwem dr hab. n. med. Macieja Wróbla, prof. UMK, będzie mogła pomóc pacjentom dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań medycznych.

27 października w placówce prof. Wróbel wraz z zespołem wykonał pierwszą w województwie i jedną z pierwszych w kraju implantacji wszczepienia implantu słuchowego z piezoelektrykiem.

Rozwiązanie opracowane przez firmę Cochlear zbudowane jest z aktywnego elementu, który chirurdzy wszczepiają pod skórę w struktury ucha. Implant OSI200 jest wyjątkowy, ponieważ źródłem drgań jest przetwornik piezoelektryczny – jedyny w swoim rodzaju. Dzięki jego zastosowaniu implanty cechują się bardzo dobrą jakością dźwięku oraz wysoką niezawodnością – czytamy.

Innowacyjny implant kostny

Jak wyjaśnia placówka w informacji prasowej, wspomniany system aktywnego implantu kostnego Osia2 poza elementem wszczepialnym składa się także z miniaturowego procesora dźwięku, czyli części zewnętrznej, ukrytej między włosami pacjenta.

Proces dźwięku odpowiednio przetwarza informacje i zamienia na cyfrowy sygnał, który następnie trafia do aktywnego przetwornika z elementem piezoelektrycznym.

- Tak działające urządzenie łączy technologię znaną z implantów ślimakowych oraz implantów na przewodnictwo kostne. Nowe urządzenie istotnie różni się od dotychczas stosowanych w takich przypadkach rozwiązań. Zapewnia ono bowiem doskonałą jakość dźwięku, a jednocześnie pozbawione jest elementu przechodzącego przez skórę. Cechuje się więc wysoką estetyką, a ryzyko infekcji w okolicy implantu ograniczone jest do minimum – powiedział cytowany w komunikacie dr hab. n med. Maciej Wróbel, prof. UMK.

Wskazany system może pomóc pacjentom m.in. z niedosłuchem przewodzeniowym, niedosłuchem mieszanym czy jednostronną głuchotą odbiorczą. Jak podkreśla szpital, leczenie zaburzeń słuchu tego typu implantem jest w pełni refundowane przez NFZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum