Szpital kupił robota da Vinci. Operacje z jego użyciem jeszcze w tym roku

Autor: • Źródło: PAP15 września 2022 12:34

W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (KSW) podpisano umowę na zakup robota chirurgicznego da Vinci. Sprzęt do placówki trafi prawdopodobnie na przełomie października i listopada br. Pacjenci mają być operowani przy pomocy tego robota jeszcze w tym roku.

Szpital kupił robota da Vinci. Operacje z jego użyciem jeszcze w tym roku
Sprzęt do placówki trafi prawdopodobnie na przełomie października i listopada br. Fot. Adobestock
  • Jak poinformował w czwartek rzecznik prasowy szpitala Andrzej Sroka, podpisanie umowy poprzedziło postępowanie konkursowe
  • Wygrała oferta firmy Synektik, która jest jedynym w Polsce dystrybutorem systemu robotycznego da Vinci w wersji Xi.
  • Całkowita wartość podpisanej umowy to niemal 14 mln zł" - dodał

Trzeba zaadaptować salę operacyjną

Wartość zakupu to niemal 14 mln zł. Kwota ta obejmuje najnowszy system robotyczny da Vinci Xi i adaptację sali operacyjnej, a także symulator, który będzie pozwalał na naukę m.in. koordynacji oraz szycia.

Do tej pory rzeszowski szpital wypożyczał robota da Vinci i był on dostępny w placówce tylko przez kilka dni w miesiącu.

Zdaniem dyrektora placówki Janusza Ławińskiego zakup własnego systemu robotycznego pozwoli na zwiększenie liczby wykonywanych zabiegów.

- Należy podkreślić, że system będzie wykorzystywany nie tylko dla pacjentów urologicznych, ale także pacjentek wymagających leczenia operacyjnego narządów rodnych oraz chirurgicznych operacji onkologicznych. Rodzaje zabiegów z biegiem czasu powinny ulegać poszerzeniu i dotyczyć różnych narządów dotkniętych chorobą nowotworową - podkreślił.

Od 20 maja 2021 r. w rzeszowskim szpitalu, przy dostępności robota da Vinci tylko przez 8 dni w miesiącu, zoperowano 267 pacjentów ze schorzeniami onkologicznymi.

System da Vinci, opracowany, produkowany i komercjalizowany przez amerykański Intiuitive Surgical, jest najbardziej zaawansowanym systemem robotycznym wykorzystywanym do przeprowadzania zabiegów chirurgicznych, m.in. w urologii, ginekologii i chirurgii ogólnej. Został wprowadzony po raz pierwszy na rynek w 1999 r. Charakteryzuje się m.in. wyjątkową precyzją, małą inwazyjnością zabiegów przekładających się na wysoką efektywność operacji i znacznie ograniczenie ryzyka powikłań okołooperacyjnych.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum