Szpital kupił egzoszkielet. Takich urządzeń w Polsce jest niewiele

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat. prasowe17 września 2022 11:30

Pleszewskie Centrum Medyczne ma egzoszkielet, który zakupiło za pieniądze z Ministerstwa Zdrowia. Te otrzymało w ramach konkursu dotyczącego Narodowej Strategii Onkologicznej 2021.

Szpital  kupił egzoszkielet. Takich urządzeń w Polsce jest niewiele
Pleszewskie Centrum Medyczne ma egzoszkielet. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Adobestock
  • Pleszewskie Centrum Medyczne  ma egzoszkielet, który  zakupiło  za pieniądze z Ministerstwa Zdrowia
  • Pieniądze otrzymało  w ramach konkursu dotyczącego Narodowej Strategii Onkologicznej 2021
  • Dzięki nowoczesnemu urządzeniu pacjenci osłabieni po wielu chorobach,  szczególnie tych nowotworowych, neurologicznych  czy z  urazami kręgosłupa, mogą się już  rehabilitować i szybciej wracać do zdrowia

Bioniczny szkielet dla szpitala

Egzoszkielet inaczej zwany bionicznym  szkieletem jest nieoceniony przy rehabilitacji pacjentów, którzy mają na przykład niedowłady kończyn dolnych. Jest zbudowany ze sztywnej, samonośnej konstrukcji,  która posiada różne tryby działania pozwalające na szerokie zastosowania. Inicjuje m.in. naturalnych chód  i nie obciąża przy tym kończyn. Istotne jest również to, że jeśli  zaistnieje taka potrzeba, urządzenie pozwala na szybką modyfikację chodu. Sprawia, że treningi równowagi są  bezpieczne dla rekonwalescenta, a  wykonywanie  przysiadów i wykroków oraz spacerowanie w miejscu nie grozi ryzykiem upadku.

- Nie ukrywam, że  jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że udało nam się pozyskać dla naszej placówki tak specjalistyczny sprzęt do rehabilitacji. Tym bardziej, że nie jest to urządzenie łatwo dostępne, bo mogą się nim pochwalić  tylko  nieliczne  placówki rehabilitacyjne w kraju. Pozwoli nam ono na  zapewnienie pacjentom teraz już  kompleksowej, a co za tym idzie-  jeszcze skuteczniejszej  terapii. I   dzięki temu  szybciej będą wracać do zdrowia, a o to przecież chodzi - wyjaśnia Błażej Górczyński, prezes Pleszewskiego Centrum Medycznego. 

 O wyposażeniu szpitala w egzoszkielet zarząd myślał od dawna. Jednak koszt zakupu urządzenia był nie do udźwignięcia dla placówki.

- Cena egzoszkieletu była dla naszego szpitala zaporowa, bo to kwota blisko 700 tysięcy zł. Okazało się jednak, że bardzo  szeroki zakres usług i wysoki poziom świadczeń na oddziale rehabilitacji w Pleszewskim Centrum Medycznym  pozwolił nam na spełnienie kryteriów  ministerialnego konkursu i dzięki temu mogliśmy sfinansować  zakup ze środków zewnętrznych.- dodaje prezes Górczyński.

Każdy pacjent jest inny i w każdym przypadku konieczne będzie ustawienie innych parametrów urządzenia pozwalających na skuteczną terapię. To też oznacza, że egzoszkielet jest bardzo zaawansowany technicznie i  ma tak wiele funkcji, że dzięki temu  obsługujący go personel  cały czas będzie się  doszkalał i szukał jak najlepszych metod przywracania sprawności u  osób rehabilitowanych.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum