Szpital im. Jonschera wypożyczył zamrażarkę, by bezpieczniej przechowywać szczepionki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 lutego 2021 15:40

Miejskie Centrum Medyczne im. Jonschera w Łodzi, które pełni rolę szpitala węzłowego szczepiącego przeciwko COVID-19, wypożyczyło z Bionanoparku specjalistyczną zamrażarkę.

Szpital im. Jonschera wypożyczył zamrażarkę, by bezpieczniej przechowywać szczepionki
Doposażając szpital w tego typu sprzęt, łódzka placówka kierowała się tym, by żadna dawka preparatu nie została zmarnowana. Fot. Shutterstock

Dzięki niej placówka będzie mogła przechowywać większe ilości szczepionek wymagających niskich temperatur.

- Udało nam się pozyskać zamrażarkę medyczną, w której będziemy mogli przechowywać znaczące ilości szczepionek, szczególnie tych firmy Pfizer, które wymagają temperatury przechowywania na poziomie -80 stopni Celsjusza - poinformował w sobotę zastępca dyrektora MCM im. Jonschera Michał Banaś.

Dodał, że doposażając szpital w tego typu sprzęt, łódzka placówka kierowała się tym, by żadna dawka preparatu nie została zmarnowana.

- W przypadku jakiejkolwiek awarii w postaci braku zasilania, czy innego nieprzewidzianego zdarzenia, system wysyła serię SMS-ów powiadamiających o problemach. Kolejnym elementem jest specjalna butla CO2, która w przypadku zwiększenia temperatury, nawet do 24 godzin będzie chłodziła wnętrze do odpowiedniego poziomu - tłumaczył.

W ten sposób - jak zaznaczył - placówka zadbała o to, by wszystkie szczepionki przechowywane w zamrażarce były bezpieczne i nie doszło do ich zmarnowania.

- Są zbyt cenne i dlatego zostały podjęte te kroki - podkreślił.

W MCM w Łodzi od końca grudnia podano blisko 5 tys. dawek szczepionki. Preparat otrzymali w nim lekarze i personel medyczny z miejskich placówek. Centrum odpowiada także za szczepienia pracowników i mieszkańców domów pomocy społecznej, uczestniczy też w akcji szczepień seniorów.

W woj. łódzkim przygotowano 429 punktów szczepień. Pracuje w nich przeszło pół tysiąca zespołów. W Łodzi są 134 takie miejsca, w tym 21 w miejskich przychodniach, do których zapisało się na zabieg 6 tys. osób powyżej 70 lat. Największy punkt szczepień populacyjnych w regionie działa w szpitalu tymczasowym w łódzkiej hali Expo, gdzie zaszczepiło się już ponad 2,5 tys. seniorów.

Według danych, jakie podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia, w Łódzkiem od początku akcji szczepionkę zaaplikowano w sumie ponad 113 tys. osób, z czego blisko 31 tys. otrzymało drugą dawkę preparatu. Ostatniej doby zaszczepiono w Łódzkiem 2,6 tys. mieszkańców, w tym ponad 1,8 tys. drugą dawką.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze