Szpital dziecięcy otrzymał od WOŚP sprzęt za 1 mln zł

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2015 18:08

Szpitalny Oddział Ratunkowy szpitala dziecięcego w Olsztynie dostał od WOŚP urządzenia za prawie 1 mln zł. Jak poinformował w czwartek Jerzy Owsiak, to jeden z 52 tego typu oddziałów, do których - dzięki ubiegłorocznej zbiórce - trafił sprzęt za 32,9 mln zł.

 Szpital dziecięcy otrzymał od WOŚP sprzęt za 1 mln zł

Sprzęt, który otrzymał dziecięcy SOR w Olsztynie, zaprezentowano w czwartek (14 maja) na konferencji prasowej w szpitalu, w obecności Jerzego i Lidii Owsiaków. Jak poinformował szef WOŚP, dzięki ubiegłorocznemu 22. Finałowi zakupiono dotychczas 321 urządzeń medycznych o łącznej wartości ponad 32,9 mln zł.

Zbierano wówczas pieniądze na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej, a także na "godną opiekę medyczną" seniorów. Zbiórka zakończyła się wynikiem ponad 52,4 mln zł.

Poza sprzętem dla 52 dziecięcych SOR w całym kraju, zakupiono też urządzenia dla oddziałów geriatrycznych i zakładów opiekuńczo-leczniczych. Fundacja sfinansowała również prowadzone przez siebie programy medyczne i program edukacyjny "Ratujemy i uczymy ratować".

Owsiak zapewnił, że WOŚP przekazała na dziecięce oddziały ratunkowe urządzenia najnowszej technologii, które są proste w obsłudze i zapewniają komfort pracy lekarzom. Sprzęt ma zagwarantowany trzyletni serwis, co znacznie obniża koszty jego utrzymania.

Szef Orkiestry ocenił, że w naszym kraju często słychać o niepowodzeniach dotyczących opieki zdrowotnej, a zbyt mało mówi się o sukcesach. - To w Polsce przeszczepia się twarz. To w Polsce pacjent, który jest po urazie kręgosłupa, zaczyna się ruszać. To w Polsce opieka nad dzieckiem jest na bardzo wysokim poziomie - wyliczał.

Jego zdaniem w tej ostatniej dziedzinie polskie standardy często przewyższają standardy europejskie w publicznej służbie zdrowia.

Owsiakowie otrzymali we czwartek statuetkę "Super Przyjaciela" olsztyńskiego szpitala, przyznaną przez personel i pacjentów. Jak mówiła dyr. Krystyna Piskorz-Ogórek, to wyraz wdzięczności dla zarządu i wolontariuszy WOŚP za wsparcie udzielane tej placówce od ponad 20 lat. Od początku działalności Fundacja wydała na sprzęt, który trafił do Olsztyna, ponad 10 mln zł.

Dzięki ubiegłorocznemu Finałowi WOŚP dla SOR w olsztyńskim szpitalu dziecięcym zakupiono RTG z ramieniem C, aparat USG, mikroanalizator, respirator transportowy, zestaw endoskopowy giętki, zestaw bronchoskopii sztywny i wózek leżący.

- Na pewno, gdyby nie WOŚP, części tego sprzętu byśmy nie mieli w ogóle, bo jest to sprzęt drogi i przy tym finansowaniu szpitali nie zawsze byłoby stać. To nam pozwala też szybciej wymienić sprzęt wyeksploatowany albo starszej generacji - mówił kierownik SOR dla dzieci Krzysztof Narkun.

W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie działa 15 oddziałów i ponad 30 poradni specjalistycznych. Rocznie placówka hospitalizuje około 28 tys. pacjentów i udziela 250 tys. porad specjalistycznych i zabiegów rehabilitacyjnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum