Szpital Wojewódzki w Rzeszowie kupił robota medycznego da Vinci

Autor: • Źródło: PAP23 grudnia 2022 16:55

W piątek w Podkarpackim Centrum Chirurgii Robotycznej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim (KSW) nr 1 w Rzeszowie uroczyście oddany został robot medyczny da Vinci. Kosztował 14 mln zł.

Szpital Wojewódzki w Rzeszowie kupił robota medycznego da Vinci
Rzeszów: Szpital nr 1 kupił robota medycznego da Vinci Fot. AdobeStock

 

Szpital Wojewódzki w Rzeszowie kupił robota medycznego da Vinci

Obecna na uroczystości wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak powiedziała, że dbanie o zdrowie mieszkańców Podkarpacia to ważny cel, który stawia sobie nie tylko marszałek województwa czy wojewoda, ale również wszyscy, którym bliski jest rozwój tego regionu.

- Zakup własnego robota da Vinci to przede wszystkim wprowadzenie innowacyjnych zabiegów, które są precyzyjne, znacznie krótsze, a także skracają czas rekonwalescencji i pozwalają szybciej powrócić do normalnego życia-  - dodała Jarosińska-Jedynak.

Koszt zakupu najnowszego modelu da Vinci Xi wyniósł 14 mln zł. Połowa tej kwoty pochodziła z budżetu województwa podkarpackiego, pozostała cześć z dotacji celowej z budżetu państwa. System robotyczny będzie użytkowany w Klinice Urologii i Urologii Onkologicznej rzeszowskiego szpitala nr 1.

Jak podkreślił na uroczystości marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, zakup robota da Vinci to swoista cenzurka innowacyjności dla Podkarpacia.

- Chcemy być innowacyjni nie tylko w naszych działaniach związanych z przemysłem, ale też w sprawach społecznych związanych z ochroną zdrowia - dodał Ortyl.

Zdaniem dyrektora KSW nr 1 Janusza Ławińskiego równie ważne, co zakup robota jest odpowiednie wyszkolenie kadry, która będzie obsługiwać urządzenie.

Robotyka to niewątpliwy triumf technologii chirurgicznej. Jednak to jakość wykonania zabiegu i bezpieczeństwo pacjenta jest ostatecznym wyznacznikiem jej sukcesu. Dlatego tak ważne są wiedza i doświadczenie kadry medycznej wyspecjalizowanej w wykonywaniu tego typu zabiegów oraz wiedza z zakresu organizacji pracy takiego ośrodka - podkreślił.

Ławiński zapowiedział, że w planach jest opracowanie w szpitalu programu rozwoju umiejętności i upowszechnienia technik robotycznych dla kadry medycznej nie tylko z regionu, ale z całej Polski.

Pierwsze prace nad dostępem do robota da Vinci dla pacjentów onkologicznych z woj. podkarpackiego rozpoczęły się w 2015 r. Z uwagi na m.in. brak finasowania i dostępu do specjalistów nie można było wprowadzić tej technologii na szerszą skalę.

Intuitive Surgical, producent robota da Vinci, dopiero w 2018 r., zdecydował się na szersze otwarcie w Polsce i zawarł umowę dystrybucyjną z firmą Synektik SA. To był moment zwrotny w rozwoju chirurgii robotycznej. W 2021 r. robot da Vinci, za zasadzie modelu partnerskiego, trafił do KSW1. Przy dostępności urządzenia w Rzeszowie tylko przez 8 dni w miesiącu zoperowano 329 pacjentów ze schorzeniami onkologicznymi (312 operacji urologicznych i 17 ginekologicznych). Szpital stał się jednym z liderów na rynku Polskim w liczbie wykonywanych zabiegów urologicznych z wykorzystaniem systemu chirurgii robotycznej.

Robot da Vinci został zaprojektowany w celu ułatwienia wykonywania skomplikowanych zabiegów chirurgicznych metodą małoinwazyjną. Znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach chirurgii, zwłaszcza w zabiegach ginekologicznych, urologicznych i kardiologicznych. Składa się z trzech części: konsoli chirurgicznej, przy której chirurg steruje pracą robota, wózka wizyjnego zapewniającego obrazowanie 3D w jakości HD z możliwością modulowania głębi obrazu pola operacyjnego (dziesięciokrotne powiększenie optyczne i dwu- lub czterokrotne powiększenie cyfrowe, które daje operatorowi zdolność rozróżniania warstw struktur anatomicznych i odległości między nimi) oraz robota właściwego, mającego cztery ramiona.

Na świecie działa już ponad 7 tys. robotów. Z ich pomocą wykonano ok. 9 mln operacji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum