Szpital Wojewódzki w BIelsku-Białej otrzymał nowy zestaw do litotrypsji ESWL

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 grudnia 2019 18:05

Nowy zestaw do litotrypsji, umożliwiający rozkruszanie kamieni nerkowych metodą ESWL, otrzymał bielski Szpital Wojewódzki. Wicedyrektor ds. lecznictwa Krzysztof Pliszek powiedział, że pierwsi pacjenci skorzystają z niego jeszcze w tym roku.

Szpital Wojewódzki w BIelsku-Białej otrzymał nowy zestaw do litotrypsji ESWL
ESWL to najmniej inwazyjny sposób rozbijania kamieni, który nie wymaga znieczulenia i chirurgicznego naruszenia tkanek pacjenta. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

- Aparat pozwala na znacznie lepszą destrukcję kamienia w układzie moczowym. Jest precyzyjny. Lokalizujemy kamień dwiema metodami - fluoroskopią oraz ultrasonografią. Jednocześnie soczewka generująca falę uderzeniową ma bardzo małe pole rażenia. Zatem dzięki precyzyjnemu namierzeniu kamienia okoliczne tkanki nie zostają uszkodzone  - wyjaśnił Krzysztof Pliszek, który jest też ordynatorem oddziału urologii i onkologii urologicznej.

Lekarz dodał, że ESWL to najmniej inwazyjny sposób rozbijania kamieni, który nie wymaga znieczulenia i chirurgicznego naruszenia tkanek pacjenta. - Litotrypsja zewnątrzustrojowa falą uderzeniową jest wykorzystywana jako pierwszy etap leczenia u blisko 80 proc. osób cierpiących na kamicę układu moczowego - powiedział.

Pliszek wyjaśnił, że w czasie zabiegu "złóg kruszony jest na drobne fragmenty, które chory wydala z moczem". "Wydalanie pozostałości trwa od kilku godzin do kilku tygodni. Zależy to od ich wielkości i budowy anatomicznej moczowodów" - powiedział.

Urządzenie, które uruchomiono w bielskim szpitalu, można łączyć z różnymi stołami operacyjnymi oraz aparatami RTG. Przygotowanie systemu do zabiegu zajmuje niewiele czasu. Nieduża, kompaktowa konstrukcja umożliwia łatwy dostęp operatora do chorego oraz elementów sterujących systemem.

- Duża średnica głowicy terapeutycznej sprawia, że podczas zabiegu pacjent odczuwa znacznie mniej bólu, a dokładny system lokalizacji złogów pozwala na precyzyjne wykonywanie litotrypsji zarówno u dorosłych, jak i u dzieci - zaznaczył Krzysztof Pliszek.

Aparat może być wykorzystywany przy zabiegach urologicznych, m.in. do kruszenie kamieni nerkowych, moczowych i w pęcherzu moczowym, a także do likwidacji kamieni żółciowych w pęcherzyku żółciowym i w przewodach trzustkowych. Pomoże również pacjentom cierpiącym na chorobę Peyroniego, z zaburzeniami erekcji i zapaleniem prostaty.

Dyrektor Szpitala Sabina Bigos-Jaworowska poinformowała, że dotychczas używany litotryptor zepsuł się z początkiem roku. Od tego czasu zabiegów praktycznie nie wykonywano. Pacjenci byli transportowani do innych szpitali, oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów, m.in. Katowic i Chorzowa. Koszty naprawy starego urządzenia byłyby zbyt wysokie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum