Szef Roche Diagnostics Polska: zarówno po stronie diagnostycznej, jak i medycznej istnieją wyzwania
Obecnie spółką Roche Diagnostics Polska kieruje Dirk-Jan Paans. - Ważne jest, abyśmy zapewnili ludziom szybko dostęp do odpowiedniej opieki zdrowotnej. Zarówno po stronie diagnostycznej, jak i medycznej - ocenia.

- Dirk-Jan Paans jest obecnie dyrektorem generalnym Roche Diagnostics w Polsce
- Jedną z rzeczy, którą warto by mieć w Polsce, to dostęp do wysokiej jakości opieki zdrowotnej - ocenia
- Liczba badań diagnostycznych w Polsce w stosunku do całej populacji jest o wiele niższa niż w pozostałych częściach Europy - dodaje
Ciekawość, by dowiedzieć się więcej o branży diagnostycznej
Magazyn "LabForum" (nr 79/2022) opublikował wywiad z Dirkiem-Janem Paansem, dyrektorem generalnym Roche Diagnostics w Polsce.
W koncernie Roche obecny szef działu diagnostycznego w naszym kraju rozpoczął w październiku 2005 roku. Po wielu latach spędzonych po komercyjnej działalności firmy, chciał rozwinąć swoją wiedzę w zakresie opracowywania leków. Objął stanowisko lidera cyklu życia produktu.
A jak trafił do Polski? - W ostatnich latach powstała wizja One Roche oraz zintegrowanych rozwiązań w ramach ścieżki pacjenta. To wzbudziło moją ciekawość, by dowiedzieć się więcej o branży diagnostycznej. Kiedy zostałem poinformowany o wakacie w Warszawie, zastanawiałem się kilka dni, a następnie złożyłem aplikację - opowiada.
Dzięki doświadczeniu pracy w różnych krajach, Dirk-Jan Paans może porównywać różnice systemowe. Oceniając na przykład system opieki zdrowotnej w Szwajcarii, powiedział, co można by przenieść do Polski.
- Jedną z rzeczy, którą warto by mieć w Polsce, to dostęp do wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W Szwajcarii ten system jest bardzo dobrze rozwinięty - rozbudowana infrastruktura, ograniczony czas oczekiwania na wizytę u specjalisty, pro pacjencki system do leczenia. Z drugiej jednak strony jednocześnie szwajcarski system jest stosunkowo drogi i nieefektywny, ponieważ szpital znajduje się "na każdym rogu" (podobnie jak w Polsce), a struktura systemu jest fragmentaryczna - przyznaje.
Jak ocenia polski system? - Wzrost gospodarczy w Polsce przez ostatnie dziesięciolecia był imponujący i aby go utrzymać, potrzebujemy licznej i zdrowej kadry pracowników. Ważne jest, abyśmy zapewnili ludziom szybko dostęp do odpowiedniej opieki zdrowotnej. Zarówno po stronie diagnostycznej, jak i medycznej istnieją wyzwania związane z zapewnieniem odpowiedniej opieki zdrowotnej - ocenia.
- W rzeczywistości liczba badań diagnostycznych w Polsce w stosunku do całej populacji jest o wiele niższa niż w pozostałych częściach Europy - dodaje.
Zmiany na liście leków, które można kupić poza apteką
ZOBACZ KOMENTARZE (0)