Szef Roche Diagnostics Polska: zarówno po stronie diagnostycznej, jak i medycznej istnieją wyzwania

Autor: oprac. LJ • Źródło: LabForum03 sierpnia 2022 06:00

Obecnie spółką Roche Diagnostics Polska kieruje Dirk-Jan Paans. - Ważne jest, abyśmy zapewnili ludziom szybko dostęp do odpowiedniej opieki zdrowotnej. Zarówno po stronie diagnostycznej, jak i medycznej - ocenia.

Szef Roche Diagnostics Polska: zarówno po stronie diagnostycznej, jak i medycznej istnieją wyzwania
Liczba badań diagnostycznych w Polsce jest niższa niż w Europie Fot. ShutterStock
  • Dirk-Jan Paans jest obecnie dyrektorem generalnym Roche Diagnostics w Polsce
  • Jedną z rzeczy, którą warto by mieć w Polsce, to dostęp do wysokiej jakości opieki zdrowotnej - ocenia
  • Liczba badań diagnostycznych w Polsce w stosunku do całej populacji jest o wiele niższa niż w pozostałych częściach Europy - dodaje

Ciekawość, by dowiedzieć się więcej o branży diagnostycznej

Magazyn "LabForum" (nr 79/2022) opublikował wywiad z Dirkiem-Janem Paansem, dyrektorem generalnym Roche Diagnostics w Polsce.

W koncernie Roche obecny szef działu diagnostycznego w naszym kraju rozpoczął w październiku 2005 roku. Po wielu latach spędzonych po komercyjnej działalności firmy, chciał rozwinąć swoją wiedzę w zakresie opracowywania leków. Objął stanowisko lidera cyklu życia produktu.

A jak trafił do Polski? - W ostatnich latach powstała wizja One Roche oraz zintegrowanych rozwiązań w ramach ścieżki pacjenta. To wzbudziło moją ciekawość, by dowiedzieć się więcej o branży diagnostycznej. Kiedy zostałem poinformowany o wakacie w Warszawie, zastanawiałem się kilka dni, a następnie złożyłem aplikację - opowiada.

Dzięki doświadczeniu pracy w różnych krajach, Dirk-Jan Paans może porównywać różnice systemowe. Oceniając na przykład system opieki zdrowotnej w Szwajcarii, powiedział, co można by przenieść do Polski.

- Jedną z rzeczy, którą warto by mieć w Polsce, to dostęp do wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W Szwajcarii ten system jest bardzo dobrze rozwinięty - rozbudowana infrastruktura, ograniczony czas oczekiwania na wizytę u specjalisty, pro pacjencki system do leczenia. Z drugiej jednak strony jednocześnie szwajcarski system jest stosunkowo drogi i nieefektywny, ponieważ szpital znajduje się "na każdym rogu" (podobnie jak w Polsce), a struktura systemu jest fragmentaryczna - przyznaje.

Jak ocenia polski system? - Wzrost gospodarczy w Polsce przez ostatnie dziesięciolecia był imponujący i aby go utrzymać, potrzebujemy licznej i zdrowej kadry pracowników. Ważne jest, abyśmy zapewnili ludziom szybko dostęp do odpowiedniej opieki zdrowotnej. Zarówno po stronie diagnostycznej, jak i medycznej istnieją wyzwania związane z zapewnieniem odpowiedniej opieki zdrowotnej - ocenia.

- W rzeczywistości liczba badań diagnostycznych w Polsce w stosunku do całej populacji jest o wiele niższa niż w pozostałych częściach Europy - dodaje.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum