Szczecin: specjaliści z SPSK nr 2 PUM przeprowadzili pierwsze operacje z zastosowaniem robota da Vinci

Autor: IBX/ Rynek Zdrowia • • 25 sierpnia 2020 12:16

Urolodzy z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie przeprowadzili dwie pierwsze operacje prostatektomii z wykorzystaniem systemu robotycznego da Vinci.

Szczecin: specjaliści z SPSK nr 2 PUM przeprowadzili pierwsze operacje z zastosowaniem robota da Vinci
Kolejne operacje urologiczne zaplanowano jeszcze w tym tygodniu Fot. SPSK nr 2 PUM Szczecin

Pierwsze zabiegi przeprowadził prof. Marcin Słojewski kierujący Kliniką Urologii i Onkologii Urologicznej SPSK nr 2 PUM w Szczecinie.

W pierwszej operacji oprócz zespołu szpitala na Pomorzanach udział brał także proktor ze szpitala w Berlinie, który nadzoruje przebieg kilku pierwszych zabiegów i udziela na bieżąco wskazówek zespołowi operującemu. Kolejne operacje urologiczne zaplanowano jeszcze w tym tygodniu. W następnym do stołu operacyjnego podejdą chirurdzy. Potem przyjdzie czas na ginekologów operacyjnych.

System robotyczny da Vinci w szpitalu klinicznym nr 2 w Szczecinie pojawił się w kwietniu. By móc rozpocząć pracę na nim potrzebne były intensywne przygotowania przede wszystkim personelu medycznego, który będzie na nim pracował.

Zespół urologów, chirurgów, ginekologów operacyjnych, pielęgniarek i anestezjologów odbywał intensywne szkolenia na miejscu i za granicą, by zaznajomić się z tym nowoczesnym sprzętem. Trzeba było poznać teorię, a następnie wyszkolić się praktycznie - były to m.in. ćwiczenia manualne, szycie za pomocą narzędzi zamocowanych w ramionach robota, współpraca z zespołem.

System robotyczny da Vinci jest głównym elementem nowo powstałego w szpitalu Klinicznego Centrum Operacji Robotycznych PUM i SPSK-2. Dzięki zaangażowaniu władz Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie szpital otrzymał z Ministerstwa Zdrowia dotację w wysokości 13 mln zł na zakup aparatu.

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 2 PUM w Szczecinie jest drugim szpitalem klinicznym w Polsce i pierwszym ośrodkiem w Zachodniopomorskiem, w którym chirurdzy będą korzystać z technologii robotycznej. Wykorzystywać go będą do zabiegów chirurgii ogólnej (m.in. nowotwory jelita grubego), operacji urologicznych (np. prostatektomia radykalna) oraz ginekologicznych (np. nowotwory trzonu macicy) -  głównie w leczeniu pacjentów onkologicznych.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum