Szczecin: robot da Vinci w rękach chirurgów ze szpitala PUM

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2020 19:39

Zaawansowany technologicznie robot da Vinci do zabiegów chirurgicznych trafił do szpitala klinicznego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego na szczecińskich Pomorzanach. Będzie wykorzystywany przede wszystkim przy operacjach pacjentów onkologicznych.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

- Sprzęt został już dostarczony i przeszedł odbiór techniczny - poinformowała rzeczniczka szpitala klinicznego nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego (PUM) w Szczecinie Bogna Bartkiewicz. Jak dodała, robot da Vinci będzie wykorzystywany głównie w leczeniu pacjentów cierpiących na choroby onkologiczne - do zabiegów chirurgii ogólnej, m.in. nowotworów jelita grubego, operacji urologicznych, jak np. usunięcie prostaty oraz ginekologicznych, jak nowotwory trzonu macicy.

- Jestem dumny, bo dołączyliśmy tym samym do pierwszych ośrodków klinicznych w kraju, w których chirurdzy będą posługiwali się sprzętem światowej klasy. To właśnie przede wszystkim oni odczują inny standard pracy, bo operowanie przy pomocy systemu robotycznego to większa precyzja i lepsza jakość obrazu pola operacyjnego - powiedział dyrektor szpitala klinicznego nr 2 Marcin Sygut.

System przeznaczony jest do operacji z zakresu ginekologii, urologii, chirurgii ogólnej oraz laryngologii.

- Najważniejsze, że sprzęt będzie służył pacjentom w ratowaniu ich zdrowia i życia. Istotny będzie także jego wkład w dydaktykę i szkolenie personelu medycznego - podkreślił rektor PUM prof. dr hab. n. med. Bogusław Machaliński.

Operacje wykonywane przy pomocy robota należą do zabiegów mało inwazyjnych. To oznacza, że pacjent będzie krócej przebywał w szpitalu i szybciej wróci do normalnego funkcjonowania. Dla lekarzy to - jak podkreślono - większa precyzja operatora, doskonała wizualizacja pola operacyjnego przy wykorzystaniu techniki 3D i możliwość dziesięciokrotnego powiększenia obrazu.

Za przebieg operacji i decyzje dotyczące wykonywania poszczególnych manewrów nadal będzie odpowiadał operator - zaznaczono. To on, przy konsoli chirurgicznej, będzie kierował ramionami robota.

Szczeciński szpital to 10. placówka medyczna w Polsce, która będzie wykorzystywać system robotyczny da Vinci. Operacje przy asyście urządzenia przeprowadzane są obecnie m.in. w Białymstoku, Krakowie, Poznaniu i Warszawie.

Szkolenia pracowników mają rozpocząć się w maju.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum