Szczecin: nadal poszukiwani wolontariusze do wytwarzania przyłbic chroniących przed koronawirusem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 maja 2020 11:21

Blisko 20 tys. przyłbic ochronnych dla personelu medycznego powstało z folii do bindowania i taśm transportowych - ocenił szczeciński inżynier, pomysłodawca szybkiej metody wykonania osłon. Nadal poszukiwani są wolontariusze, którzy podejmą się wykonania przyłbic.

Nadal poszukiwani są wolontariusze, którzy podejmą się wykonania przyłbic. Fot. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)

- W ciągu dwóch tygodni od momentu opublikowania filmu (instruktażowego, na początku kwietnia - PAP) wykonano aż 10 tys. przyłbic, przy czym, jak wiele osób zaznaczyło, pierwszy tydzień to była tylko organizacja. Obecnie mogę śmiało powiedzieć, że wykonano ich już prawie 20 tys., a z każdym dniem ta liczba rośnie. W produkcję zaangażowali się wolontariusze z całej Polski, choć zespołów nie jest wcale wiele. Mam nadzieję, że będzie ich coraz więcej - powiedział PAP inżynier Kamil El Fray, właściciel firmy Endeavour Lab, zajmującej się konstruowaniem maszyn prototypowych.

Jak dodał, to dla niego ogromna satysfakcja, że znalazły się osoby, które podjęły się produkcji. - Większość wykonała pierwszy tysiąc i nie przestają - np. zespół Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie wykonał już 8 tys. sztuk - zaznaczył.

El Fray opracował szybką metodę wytwarzania przyłbic ochronnych m.in. dla personelu medycznego z materiałów ogólnie dostępnych. Opaskę podtrzymującą przezroczystą osłonę wykonuje się z 16-milimetrowej taśmy transportowej PP, tzw. bandówki, używanej do zabezpieczania towarów gabarytowych. Osłona mocowana do opaski to natomiast folia do bindowania; elementy łączy się z pomocą zszywacza i zszywek. Rozmiar przyłbicy do obwodu głowy można dopasować za pomocą metalowej zapinki. Przyłbica powstaje w kilka minut.

Przyłbice - jak wskazał El Fray - używane są w szpitalach, DPS-ach, korzystają z nich także m.in. funkcjonariusze policji.

Inżynier zaznaczył, że sugeruje, aby podczas wykonywania osłon stosowane były podstawowe zabezpieczenia: rękawiczki i maseczki.

Podkreślił, że przekazując przyłbice do osób ich potrzebujących należy informować, że osłony trzeba przed użyciem zdezynfekować.

Sposób wykonania przyłbicy udostępniony został na kanale PL.WorkshopLife w serwisie YouTube. Firma udostępniła też pomocny przy produkcji szablon pod adresem https://static.endeavour-lab.com/szablon-elfray-face-shield.pdf. 

PAP - Elżbieta Bielecka

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum