Szczecin: miasto kupi drona do walki ze smogiem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 października 2018 19:25

Dron, który będzie mierzył poziom szkodliwych substancji w powietrzu, ma się pojawić w Szczecinie w listopadzie. Jest elementem miejskiego działania "Ekopatrol".

Szczecin: miasto kupi drona do walki ze smogiem

- Temat smogu jest cały czas podnoszony przez mieszkańców w wielu miastach Polski. Na szczęście Szczecin z tym problemem ma relatywnie mało trudności i kłopotów, ponieważ notujemy nieznaczne przekroczenia tylko jednego parametru - PM10. Są to przekroczenia nie stwarzające zagrożenia dla życia i (występujące) tylko 17-19 dni w roku - mówił w poniedziałek prezydent Szczecina Piotr Krzystek. Zaznaczył, że "nie zwalnia" to miasta z obowiązku "podejmowania działań proekologicznych".

Magistrat zamierza kupić drona, który od listopada będzie dodatkowo kontrolował jakość powietrza. Wyposażony będzie w czujniki mierzące poziom stężenia szkodliwych substancji, m.in. pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)pirenu.

- To bardzo ważne, ponieważ pomoże straży miejskiej i naszym służbom w analizowaniu dymów wydobywających się z kominów i w jakiś sposób pozwoli nam lepiej interweniować i uzyskiwać większą skuteczność w odniesieniu do osób, które naruszają normy - zaznaczył Krzystek.

Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Paweł Adamczyk wyjaśnił, że dron będzie mierzył stężenie szkodliwych substancji punktowo i obszarowo.

- Chcemy, aby informacja, gdzie prowadzić kontrole, była informacją precyzyjną, po to, abyśmy mogli skutecznie eliminować przypadki nieprawidłowości - wskazywał Adamczyk. Dodał, że dane z czujników drona mają być przekazywane do aplikacji dostępnej dla strażników miejskich i inspektorów z magistratu.

Adamczyk podał, że wstępne szacunki zakładają kupno drona za 30-50 tys. zł. Miasto ma też przeprowadzić kampanię informacyjną dla mieszkańców, w której przypomni, czym można, a czym nie można palić w piecach.

W ramach "Ekopatrolu" na ulicach miasta ma się też pojawić dziesięć skuterów elektrycznych, z których będą korzystać przedstawiciele służb miejskich. Ma to pomóc w szybszej reakcji na działania szkodliwe dla środowiska. Oprócz spalania niedozwolonych materiałów i substancji chodzi także o nielegalne wysypiska śmieci czy niszczenie zieleni.

"Ekopatrol" to element miejskiego programu "Klimat dla zdrowia", który obejmuje między innymi prowadzenie regularnych nasadzeń w mieście i dofinansowanie wymiany pieców na bardziej ekologiczne źródła ciepła.

Za 84 proc. emisji smogu w Polsce odpowiadają piece i kotły, samochody to 7 proc., przemysł - 8 proc. Istotnym źródłem smogu mogą być także coraz częściej płonące wysypiska śmieci.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum