Świętokrzyskie będzie miało nowe ambulansy

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 21 kwietnia 2009 11:51

Dzięki unijnym dotacjom Kielce otrzymają 14 nowych karetek. Takiej wymiany ambulansów medycznych w mieście nie było od wielu lat.

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło wyniki konkursu dotyczącego ratownictwa medycznego pod nazwą „Bezpieczeństwo zdrowotne i poprawa efektywności systemu ochrony zdrowia”. Na liście najlepszych projektów znalazły się te przygotowane przez Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego w Kielcach oraz SP ZZOZ w Staszowie.

- Pod względem wysokości dofinansowania zajęliśmy drugie miejsce w kraju po Katowicach, którym przyznano 4,7 mln zł dotacji, a my za 4,3 mln zł będziemy mogli kupić 14 nowych samochodów z nowoczesnym wyposażeniem - mówi Gazecie Wyborczej Przemysław Poznański, zastępca dyrektora Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego w Kielcach.

Ambulansy będą rozdzielone między stacje pogotowia w całym województwie. O skali całego przedsięwzięcia może świadczyć fakt, że teraz pogotowie w całym regionie ma do dyspozycji nieco ponad 70 karetek.

Z zakupów cieszy się Marta Solnica, zastępczyni dyrektora świętokrzyskiego pogotowia.

- Takiej wymiany ambulansów nie było od lat. Pamiętam, że w 2001 roku dostaliśmy dużą dotację z Ministerstwa Zdrowia, ale później sami finansowaliśmy zakup sprzętu. A teraz w ciągu dwóch lat trafi do nas 14 nowych samochodów - podkreśla.

Dofinansowanie dostał również szpital powiatowy w Staszowie. Za milion złotych będzie mógł kupić trzy karetki.

 - W maju rozpoczniemy procedury przetargowe. Dwa ambulansy wymienimy, bo są już mocno wyeksploatowane, i wystarczy na to, żeby dokupić jeszcze jeden - wylicza dla gazety Marek Tombarkiewicz, dyrektor lecznicy.

Wymiana jest konieczna, bo ostatni samochód kupili trzy lata temu. - Teraz będziemy mogli zrezygnować z 20-letniego mercedesa i 10-letniego forda, który ma 600 tys. przebiegu - tłumaczy Tombarkiewicz.

Dyrektor zaznacza, że może się pojawić problem z nowym sprzętem. - Ministerstwo przyznało dotacje na 300 nowych ambulansów. Obawiam się, że firmy nie nadążą z produkcją i mogą pojawić się kolejki - zwraca uwagę dyrektor.

Zakupy nowych ambulansów w 85 procentach zostaną sfinansowane z unijnych środków, resztę dołożą organy założycielskie placówek medycznych. W przypadku pogotowia jest nim urząd marszałkowski, a w przypadku szpitala starostwo w Staszowie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum