Suwałki: sztuczne płuco dla Szpitala Wojewódzkiego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 listopada 2009 17:07

Sztuczne płuco za ponad 400 tys. zł dotrze w sobotę wieczorem (28 listopada) do Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach.

Suwałki: sztuczne płuco dla Szpitala Wojewódzkiego

Dyrekcja szpitala zabiegała o aparaturę od kilku dni i wystąpiła z apelem o pomoc poprzez media. Po rozmowach z przedstawicielem firmy zajmującej się dystrybucją aparatur ECMO w Polsce, sprzęt trafi do Suwałk.

Aparaturę ma uruchamiać i obsługiwać specjalista ze szpitala w Aninie. W skomplikowanej obsłudze sprzętu mają także pomagać specjaliści z Białegostoku i Suwałk.

W szpitalu na nową grypę zmarły dwie osoby, nadal w placówce są trzy osoby w stanie ciężkim podłączone do respiratorów na oddziale intensywnej terapii. Według lekarzy, uratować może je podłączenie do tzw. sztucznego płuca.

Chodzi o specjalistyczną aparaturę ECMO na oddziałach intensywnej terapii, która wspomaga układ oddechowy lub krążenia u chorych. Za granicą stosuje się je w leczeniu przy powikłaniach nowej grypy.

W Suwałkach leczonych jest obecnie ośmiu pacjentów z wirusem A/H1N1. Kilkunastu kolejnych czeka na wyniki testów. Suwalski szpital dysponował zaledwie trzema dobrej klasy respiratorami, które pomagają pacjentom w oddychaniu. Pozostałych kilkanaście jest przestarzałych i nie spełnia swoich zadań.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum