Suwałki: szpital został bez tomografu

Autor: Gazeta Współczesna/Rynek Zdrowia • • 13 kwietnia 2010 13:05

Tomograf w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach odmówił posłuszeństwa - pacjenci na badania muszą być dowożeni do Augustowa.

Tomograf to podstawa współczesnej medycyny. Bez niego wielu dolegliwości nie da się ostatecznie zdiagnozować, a tym samym – zastosować skutecznej terapii. Każdy szpital, tym bardziej wojewódzki, tomograf powinien posiadać. Ten, który do tej pory funkcjonował w suwalskim szpitalu był starego typu. Jego naprawa to koszt ponad 300 tys. złotych a i tak nie będzie spełniał najnowszych standardów. Koszt zakupu nowoczesnego urządzenia tego typu to kwota prawie 4 mln zł.

Szpital takich dużych pieniędzy na taką inwestycję nie ma. W tej sprawie dyrektor ds. lecznictwa Justyna Matulewicz-Gilewicz  rozmawiała już z Bogusławem Dębskim, wicemarszałkiem województwa odpowiadającym za służbę zdrowia, który stwierdził że taką kwotą kasa województwa nie dysponuje. Z kolei Urząd Miasta Suwałki zarezerwował w swoim budżecie 1 mln zł na zakup sprzętu dla szpitala, za którą można kupić tomograf, ale pozostała kwotę placówka musiałaby pokryć z własnych środków.

Dyrekcja szpitala zastanawia się nad naprawą, albo wypożyczeniem tomografu.

Więcej na: gazetawspolczesna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum