Suwałki: mamy grypę, szpitalowi potrzebne nowe respiratory

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 grudnia 2009 18:54

Urząd Marszałkowski w Białymstoku przekaże Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu w Suwałkach w trybie pilnym 100 tys. zł na zakup respiratora.

Suwałki: mamy grypę, szpitalowi potrzebne nowe respiratory
Podczas tegorocznej epidemii grypy w trakcie leczenia przypadków powikłań szczególnie potrzebne są stanowiska do intensywnej terapii.

Szpital ma zaledwie trzy dobrej klasy respiratory. Kilkanaście pozostałych jest przestarzałych. Urząd Miejski w Suwałkach wyasygnował milion złotych na niezbędny sprzęt medyczny. – Szpital może zakupić to, co jest mu potrzebne, musi nam jedynie przedstawić faktury – powiedział rzecznik prasowy prezydenta Suwałk, Jarosław Filipowicz.

Zbiórkę pieniędzy na sprzęt medyczny prowadzą także mieszkańcy Suwałk. Zainicjował ją mąż jednej z pacjentek, ciężko chorej na nową grypę. Rozwiózł po firmach i sklepach druki wpłat na specjalne konto na ten cel. Kwestę na szpital postanowiła zorganizować także jedna z suwalskich szkół średnich.

O problemach ze sprzętem w suwalskim szpitalu stało się głośno, gdy w wyniku zakażenia wirusem A/H1N1 w placówce znalazło się kilka osób w bardzo ciężkim stanie, którym lekarze nie mogli pomóc. Dyrekcja placówki zaczęła starać się o sztuczne płucoserce, do którego podłączona jest jedna z pacjentek. Według lekarzy pacjentka miała niewielkie szanse na przeżycie bez tej aparatury.

Dyrektor szpitala Grzegorz Gałązka przyznaje, że szpital ma bardzo duże potrzeby, jeśli chodzi o sprzęt. Niektóre urządzenia są z czasów, kiedy szpital był oddawany do użytku, czyli z początku lat 80.

Suwalski szpital jest jednym z najbardziej zadłużonych w województwie podlaskim. Jego dług wynosi ok. 40 mln zł. Placówka przyjmuje pacjentów z północnej części województwa podlaskiego i części województwa warmińsko-mazurskiego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum