Suwałki: dostawa prądu dla miasta i szpitala opanowana po pożarze trafostacji

Autor: PAP, Kurier Poranny/Rynek Zdrowia • • 12 października 2009 13:45

Strażacy ugasili pożar trafostacji o mocy 110 kV w Suwałkach na największym osiedlu w mieście. Energetycy przywrócili już prąd w 70 procentach - poinformował rzecznik prasowy PGE Zakładu Energetycznego w Białymstoku Andrzej Piekarski.

– Dostarczamy prąd dla mieszkańców poprzez inne źródła. To kwestia godziny, dwóch, by przywrócić prąd dla wszystkich mieszkańców Suwałk – dodał Piekarski.

Przyczyny pożaru nie są na razie znane. Energetycy będą badać to w momencie, kiedy będą mogli wejść do budynku rozdzielni prądu, który ciągle jest mocno zadymiony. Około godz. 9 zapaliła się mniejsza stacja transformatorowa w Suwałkach. Potem w ogniu stanęła rozdzielnia o mocy 110 kV. W budynku paliły się kable, było ogromne zadymienie. Rozdzielnię gasiły dwa zastępy straży pożarnej.

Bez prądu przez kilka godzin była duża część miasta, około 40 tys. mieszkańców. Szpital Wojewódzki w Suwałkach musiał korzystać z agregatów prądotwórczych.

– Mieliśmy chwilowy zanik napięcia, ale przeszliśmy na zasilanie drugostronne. Pomogły też agregaty. Teraz pracujemy normalnie – wyjaśnia Kurierowi Porannemu Stanisław Możaren, zastępca dyrektora szpitala ds. administracyjno-ekonomicznych.

Trafostacja jest bezobsługowa, zatem pożar nie zagrażał bezpośrednio ludziom.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum