Sukces lekarzy z krakowskiego szpitala. Przeprowadzili pierwszą w Europie wyjątkową operację tarczycy

Autor: oprac. JKB • Źródło: SU w Krakowie, Rynek Zdrowia13 stycznia 2023 12:30

Oddział Kliniczny Chirurgii Ogólnej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie osiągnął kolejny sukces. Prof. Marcin Barczyński oraz prof. Aleksander Konturek przeprowadzili pierwszą w Europie operację tarczycy z wykorzystaniem nawigacji PTeye.

Sukces lekarzy z krakowskiego szpitala. Przeprowadzili pierwszą w Europie wyjątkową operację tarczycy
Kolejny sukces krakowskich chirurgów (zdj. ilustracyjne). Fot. Shutterstock
  • Oddział Kliniczny Chirurgii Ogólnej funkcjonuje dopiero trzy miesiące w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, a może pochwalić się kolejnym sukcesem
  • Tym razem zespół chirurgów przeprowadził pierwszą w Europie operację tarczycy z wykorzystaniem nawigacji PTeye
  • Z kolei na początku tego tygodnia wykonano setną operację tarczycy w strukturach nowego oddziału – wyjaśnia SU w Krakowie

Wielki sukces chirurgów z Krakowa

Oddział Kliniczny Chirurgii Ogólnej funkcjonuje dopiero trzy miesiące w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie i może pochwalić się wyjątkowymi sukcesami. Jak informuje placówka, kilka dni temu prof. Marcin Barczyński oraz prof. Aleksander Konturek przeprowadzili pierwszą w Europie tarczycy z wykorzystaniem nawigacji PTeye. Pacjentką była 54-letnia kobieta z przetrwałą pierwotną nadczynnością przytarczyc – w przeszłości przeprowadzone u niej operacje w innych placówkach nie przyniosły rezultatu.

Ci sami chirurdzy na początku tego tygodnia przeprowadzili już setną operację w strukturach nowego oddziału. Tym razem pacjentem był 19-letni mężczyzna z zaawansowanym loko-regionalnie rakiem brodawkowatym tarczycy.

Przeprowadzono całkowite wycięcie tarczycy z limfadenektomią przedziału środkowego szyi i zmodyfikowaną boczną limfadenektomii po stronie prawej szyi (z uwagi na przerzuty do węzłów chłonnych). W operacji wykorzystano neuromonitoring nerwów krtaniowych IV generacji, używany rutynowo w oddziale oraz (po raz kolejny) najnowszy system do detekcji optycznej przytarczyc PTeye. Ta nowatorska metoda była dotychczas dostępna jedynie w USA, a obecnie zyskała rejestrację także na rynek Unii Europejskiej – informuje SU w Krakowie.

Wysoko wykwalifikowany zespół Oddziału Chirurgii Ogólnej kontynuuje wieloletnią tradycję tzw. Zielonej Chirurgii, jako wiodącego ośrodka chirurgii endokrynologicznej w Polsce – podkreśla placówka w komunikacie. Tym samym wykonuje szerokie spektrum zabiegów chirurgicznych w zakresie gruczołów wydzielania wewnętrznego ze wskazań onkologicznych i w schorzeniach nienowotworowych (tarczyca, przytarczyce, nadnercza) zarówno technikami klasycznymi, jak i małoinwazyjnymi. 

Szpital wyjaśnia przy tym, że zespół chirurgów na co dzień wykorzystuje najnowocześniejsze metody śródoperacyjnej kontroli jakości leczenia chirurgicznego:

  • neuromonitoring nerwów krtaniowych IV generacji,
  • metod detekcji optycznej przytarczyc w podczerwieni,
  • śródoperacyjne oznaczanie stężenia hormonów.

Szpital podkreśla przy tym, że wspomniany zespół posiada największe w Polsce południowej doświadczenie w chirurgii endokrynologicznej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum