×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Stacja dializ na NFZ rozbudowana i doposażona. Obsłuży 40 pacjentów na dobę

Autor: oprac. KK • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat. prasowe16 marca 2023 05:30

15 marca 2023 r. nastąpiło oficjalne otwarcie nowej Stacji Dializ Szpitala Żywiec, która przeszła gruntowną przebudowę i została wyposażona w dodatkowy sprzęt.

Stacja dializ na NFZ rozbudowana i doposażona. Obsłuży 40 pacjentów na dobę
Stacja dializ w Żywcu oficjalnie otwarta. Fot. Mat. prasowe
  • Stacja została uruchomiona 1 listopada. 15 marca otwarto ją oficjalnie
  • Z uwagi na dofinansowanie ze strony Starostwa Powiatowego w Żywcu, Miasta Żywiec oraz 12 gmin żywieckich zakupione zostały nowe stanowiska dializacyjne oraz wysokowydajna stacja uzdatniania wody
  • Od teraz stacja może obsłużyć ponad 40 pacjentów na dobę i pracuje w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia

Stacja została w lutym rozbudowana

Stacja dializ jest miejscem, w którym u pacjentów z chorobami nerek wykonuje się regularne zabiegi dializy. Dializa jest procesem, który pomaga usunąć z organizmu nadmiar toksyn i płynów, których nerki już nie są w stanie usunąć.

Stacje dializ są ważnym elementem opieki nad pacjentami z chorobami nerek, ponieważ zapewniają nie tylko dializę, ale także wsparcie emocjonalne i edukację.

Czekanie na przeszczep nerki może trwać wiele miesięcy lub nawet lat. W tym czasie pacjenci muszą regularnie odwiedzać stację dializ, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie ich organizmu. Pacjenci, którzy są na liście oczekujących, są stale monitorowani i są kierowani do specjalistów, gdy tylko pojawiają się problemy zdrowotne.

Otwarta w listopadzie 2022 r. Stacja Dializ Szpitala Żywiec została rozbudowana w lutym 2023 r.

Zwiększona liczba stanowisk dializacyjnych

Kompletnie wyposażoną stację uzdatniania wody wraz z infrastrukturą sfinansowało Starostwo Powiatowe w Żywcu. Dzięki temu szpital mógł zwiększyć liczbę stanowisk dializacyjnych – a te z kolei ufundowały gminy powiatu żywieckiego: Gilowice, Jeleśnia, Koszarawa, Lipowa, Łękawica, Łodygowice, Radziechowy Wieprz, Rajcza, Ślemień, Świnna, Ujsoły, Węgierska Górka oraz Miasto Żywiec. Obecnie stacja dysponuje 14 aparatami do dializy, czyli tzw. sztucznymi nerkami. Wydzielone zostały także dwa stanowiska izolacyjne.

- Przewlekła choroba nerek jest drugim, po nadciśnieniu tętniczym, najczęstszym przewlekłym schorzeniem w naszym kraju. Dzięki otwarciu w  szpitalu w marcu 2022 r. Pododdziału Nefrologii zgłasza się do nas coraz więcej pacjentów ze schorzeniami nerek, którzy przechodzą u nas kompleksową diagnostykę i w razie potrzeby są kierowani na leczenie nerkozastępcze – mówi dyrektor Szpitala Żywiec Małgorzata Świątkiewicz.- Jestem niezmiernie wdzięczna Staroście, Burmistrzowi oraz Wójtom gmin żywieckich za ogromne wsparcie dla szpitala, które przyczyniło się do zwiększenia dostępności usług medycznych w naszym powiecie – podkreśla.

Stacja Dializ Szpitala Żywiec

Stacja dializ Szpitala Żywiec jest wyposażona w nowoczesne aparaty do hemodializy.

Nad procesem leczenia czuwa zespół nefrologów, internistów i pielęgniarek.  Szpital zapewnia także transport pacjentów na dializy i z powrotem do domu.

Umiejscowienie stacji dializ w szpitalu zwiększa bezpieczeństwo pacjentów, a dostęp do oddziałów specjalistycznych, w tym chorób wewnętrznych, kardiologicznego czy chirurgicznego, ułatwia i skraca czas przygotowania pacjenta do przeszczepu nerki.

- Jednym z priorytetów zespołu stacji dializ jest wczesna identyfikacja kandydatów do przeszczepu nerki. Mamy wypracowany system zarządzania pacjentami kwalifikowanymi do przeszczepu, co pozwala na śledzenie postępów w procesie kwalifikacji oraz lepsze zarządzanie terminami badań i konsultacji – tłumaczy lek. Maciej Gólski, kierownik Stacji Dializ Szpitala Żywiec.

Zespół stacji dializ leczy zgodnie z zasadami medycyny opartej na faktach. W nefrologii jest to szczególnie ważne, ponieważ choroby nerek są często skomplikowane i wymagają interdyscyplinarnej współpracy wielu specjalistów.

- Medycyna oparta na faktach w nefrologii pomaga lekarzom w podejmowaniu najlepszych decyzji dotyczących diagnostyki, leczenia i opieki nad pacjentami z chorobami nerek. To podejście pomaga zapewnić pacjentom najlepsze wyniki leczenia i minimalizować ryzyko powikłań – dodaje.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze