Sprzęt ratowniczy sfinansowany przez WHO trafił do kolejnych ratowników medycznych
Przekazany sprzęt medyczny przez Światową Organizację Zdrowia obejmuje defibrylatory, respiratory oraz urządzenia do kompresji klatki piersiowej, z przeznaczeniem dla zespołów ratownictwa medycznego.

- Do województwa podlaskiego i opolskiego trafił sprzęt ratowniczy sfinansowany przez WHO
- Sprzęt to defibrylatory, respiratory i urządzenia do kompresji klatki piersiowej
- - Jest całkowicie kompatybilny z tym sprzętem, na którym już pracujemy, więc jego użytkowanie nie będzie rodziło trudności - powiedział dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku Bogdan Kalicki
Opolskie ze sprzętem od WHO
6 września 2023 roku wojewoda opolski Sławomir Kłosowski przekazał sprzęt medyczny dla Zespołów Ratownictwa Medycznego oraz podpisał umowę na przekazanie środków w kwocie 600 tys. złotych z budżetu państwa na zakup nowego ambulansu przez Powiatowe Centrum Zdrowia S.A. w Kluczborku w zamian za przekazany na Ukrainę ambulans.
Przekazany sprzęt medyczny przez Światową Organizację Zdrowia – za pośrednictwem Ministerstwa Zdrowia – o łącznej wartości około 1 160 000 zł obejmuje defibrylatory, respiratory oraz urządzenia do kompresji klatki piersiowej, z przeznaczeniem dla zespołów ratownictwa medycznego, które w sposób czynny są zaangażowane w udzielanie pomocy medycznej osobom przybyłym na terytorium RP w wyniku konfliktu zbrojnego na Ukrainie:
- 9 urządzeń do kompresji klatki piersiowej (1 szt. ok. 70 tys.)
- 4 defibrylatory (1 szt. około 50 tys.),
- 11 respiratorów (1 szt. około 30 tys.) - o łącznej wartości około 1 160 000 zł.
Wyróżnienie także dla Podlasia
Natomiast 7 września sprzęt ratowniczy przekazał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podczas spotkania w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Białymstoku. Dostały go stacje pogotowia ratunkowego w Białymstoku, Łomży i w Suwałkach oraz zespól ratownictwa medycznego przy szpitalu w Sejnach.
Wojewoda podlaski wyjaśnił, że sprzęt ten Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przekazała Polsce w związku z pomocą niesioną Ukrainie, uchodźcom wojennym z tego kraju, a także z niesioną im pomocą medyczną, z wysiłkiem społecznym Polaków zaangażowanych w pomoc Ukrainie, przyjmującym uchodźców.
- Też pamiętamy, że wiele z tych osób wymagało wsparcia przez nasze placówki ochrony zdrowia - dodał Bohdan Paszkowski.
Łącznie do zespołów ratownictwa medycznego trafi 31 sztuk różnego sprzętu.
- Jest to sprzęt nowoczesny. Na pewno w istotny sposób będzie wspierał dotychczasowe działania zespołów ratownictwa medycznego i ponadto mam nadzieję, że będzie zgodnie ze swoim przeznaczeniem również ratować życie i zdrowie pacjentów - dodał wojewoda.
Bohdan Paszkowski zaznaczył, że ratownicy wykorzystują sprzęt także w rejonach przy granicy z Białorusią w trakcie prowadzonych działań medycznych na rzecz migrantów, którzy próbują nielegalnie przekroczyć granicę białorusko-polską.
Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku Bogdan Kalicki podkreślił, że sprzęt dla ratowników jest - jak to określił - "z najwyższej półki".
- Jest całkowicie kompatybilny z tym sprzętem, na którym już pracujemy, więc jego użytkowanie nie będzie rodziło trudności. Naszą stałą troską jest to, aby nasz personel mógł skutecznie realizować działania ratownicze - powiedział Kalicki i dodał, że aby ta pomoc była skuteczna, ratownicy muszą dysponować niezawodnym, najnowszym sprzętem. Podkreślił, że sprzęt, który stacja teraz dostaje, to urządzenia używane w momentach zagrożenia życia pacjentów.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)