Sosnowiec: piosenkarka przekaże szpitalowi aparat za 40 tys. zł

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 10 grudnia 2013 08:30

Wokalistka Ania Wyszkoni przekaże w darowiźnie oddziałowi pulmonologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 wart 40 tys. zł na aparat do koagulacji argonowej.

Aparat do koagulacji argonowej będzie wykorzystywany w leczeniu i diagnostyce chorób nowotworowych płuc. Śląsk i Zagłębie notują znacznie wyższą ilość nowotworów płuc w porównaniu z innymi regionami Polski; to efekt większego narażania dróg oddechowych przez górników i hutników.

Sprzęt będzie wykorzystywany również do udrażniania dróg oddechowych zwężonych z powodu nienowotworowych schorzeń, a także do tamowania masywnych krwotoków z płuc.

- Koagulacja argonowa wykorzystuje dobre przewodzenie prądu przez zjonizowany argon, który sam w sobie jest gazem obojętnym chemicznie, pozbawionym działania biologicznego i niepalnym. Dzięki koagulacji argonowej, w której nie ma kontaktu elektrody z tkanką, możemy łatwiej udrożnić drogi oddechowe i opanować masywne krwawienia - wyjaśnia Tadeusz Bold, ordynator oddziału pulmonologi szpitala im. św. Barbary w Sosnowcu.

Przekazanie sprzętu przez Anię Wyszkoni, znaną m.in. z zespołu Łzy, odbędzie się w środę (11 grudnia) o godz. 14.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum