Słupsk: szpital ma nowy separator komórkowy, zakupiono go m.in. z datków darczyńców

Autor: Głos Pomorza/Rynek Zdrowia • • 05 października 2020 12:40

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku zakupił nowy separator komórkowy, który umożliwia wyodrębniania komórek macierzystych niezbędnych przy przeszczepie szpiku. Zakup urządzenia, które kosztowało 300 tys. zł, nie byłby możliwy, gdyby nie pomoc darczyńców.

Słupsk: szpital ma nowy separator komórkowy, zakupiono go m.in. z datków darczyńców
Fot. Archiwum

Zbiórka pieniędzy na zakup separatora rozpoczęła się w kwietniu 2019 r. Zaangażowany w nią były m.in. Teatr Rondo i Teatr Tańca ENZA. Akcję prowadziło Słupskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Hematologii i Transplantacji Szpiku. Udało się wówczas zebrać ok. 20 tysięcy złotych.

Kolejne fundusze pozyskano z akcji, której organizatorką była dr Irena Moszczyńska. Wraz z zespołem lekarzy zorganizowała w Ustce w lipcu i sierpniu punkty diagnostyczne chorób skóry, cieszące się dużą popularnością.

Z kolei w marcu 2020 roku w czasie Charytatywnego Balu na rzecz Oddziału Hematologicznego i Transplantologii Szpiku przy wsparciu Słupskiego Oddziału Klubu Rotary zebrano 60 tys. zł, co pozwoliło Stowarzyszeniu mieć znaczący udział w zakupie separatora.

Separator komórkowy trafił na Oddział Hematologi i Transplantacji Szpiku słupskiego szpitala. Urządzenie to służy m.in. do pozyskania komórek macierzystych dla przeszczepu szpiku, do obniżenia komórek białaczkowych w nowotworach krwi i do wykonywania wymiany osocza, stosowanego w schorzeniach o podłożu immunologicznym.

Więcej: gp24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum