Słupsk: centrum krwiodawstwa ma nowoczesną pracownię biologii molekularnej

Autor: Głos Pomorza/Rynek Zdrowia • • 10 marca 2016 11:56

W słupskim Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa działa pracownia biologii molekularnej. Jak wyjaśnia Ryszard Jaguś, dyrektor Centrum, w rozmowie z dziennikarzem Głosu Pomorza, dzięki tej pracowni już na miejscu możliwe jest wykrywania we krwi dawców zakażeń, które mogą być niebezpieczne dla biorców krwi.

Nowa pracownia może teraz wykryć wirusa poprzez badanie jego materiału genetycznego. Fot. archiwum

Pracownia ta, zdaniem rozmówcy, umożliwia wyeliminowania dawców potencjalnie zakażonych, które są w tak zwanym okienku serologicznym. Chodzi o przedział czasu od chwili zakażenia do możliwości wykrycia tego zakażenia przez laboratorium za pomocą oznaczania obecności przeciwciał. Inaczej: okres od początku infekcji do wytworzenia przez organizm wykrywalnego stosowanymi w diagnostyce metodami przeciwciał zwalczających dany antygen.

W przypadku HIV może trwać on kilka tygodni. Wcześniej chorobę można wykryć na przykład badaniami na obecność materiału genetycznego wirusa, tzw. metodą PCR. W okresie okienka serologicznego osoba może zakażać innych - już po 48 godzinach od swojego zakażenia.

Nowa pracownia może teraz wykryć wirusa poprzez badanie jego materiału genetycznego. To pozwala na szybszą eliminację osób zakażonych. Te nowe badania są w stu procentach pewne. Dotyczą wirusów: HIV, ACV, HBV i parwowirusa B19.

Centrum wszystkie koszty zapłaciło z własnego budżetu. Dużą pomocą okazały się tu firmy zagraniczne, dostarczające sprzęt. W rezultacie Centrum dysponuje możliwościami, które mają laboratoria zagraniczne. 

Więcej: www.gp24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum