Śląskie: samorządy złożą się i pomogą Cieszynowi kupić aparat do testów na koronawirusa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 marca 2020 18:30

Władze miast Bielsko-Biała i Cieszyn, a także starostwa bielskiego zadeklarowały wsparcie finansowe dla zakupu aparatu PCR, służącego do wykonywania badań na obecność koronawirusa. Trafi on do Szpitala Śląskiego w Cieszynie - podało cieszyńskie starostwo.

Dzięki zakupowi aparatu CPR nie będzie już potrzeby wysyłania próbek do laboratoriów w Katowicach czy Warszawie. Fot. Szpital Śląski w Cieszynie

- Urządzenie będzie służyło nie tylko mieszkańcom powiatu cieszyńskiego, ale również całego regionu. To ogromnie potrzebne, ponieważ liczba przypadków zachorowań wciąż rośnie - powiedziała w sobotę (28 marca) rzecznik starostwa Sylwia Pieczonka.

Starosta cieszyński Mieczysław Szczurek poinformował, że dzięki zakupowi nie będzie już potrzeby wysyłania próbek do laboratoriów w Katowicach czy Warszawie.

- Badania będą wykonywane na miejscu. Dzięki temu bardzo skróci się czas oczekiwania na wynik. Co istotne, koszt przebadania próbki w Cieszynie będzie kilkakrotnie tańszy w porównaniu do badań wykonywanych w laboratoriach poza powiatem - powiedział.

W sobotę wsparcie zakupu zadeklarowali staroście cieszyńskiemu prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, starosta bielski Andrzej Płonka oraz burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz.

- Mam głęboką nadzieję, że dzięki temu wsparciu aparat uda się zakupić w jak najkrótszym czasie. W jakże ciężkich czasach walki z pandemią koronawirusa dawno nic mnie nie podniosło tak na duchu, jak to wyjątkowe zdarzenie. Moi koledzy samorządowcy dowiedziawszy się o potrzebie zakupu aparatu PCR dla naszego szpitala zgodnie zadeklarowali pomoc - dodał Szczurek.

Sprzęt został już zamówiony w jednej z podwarszawskich firm. Kosztuje ponad 400 tys. zł.

Starosta podał, że po wygaśnięciu epidemii koronawirusa sprzęt będzie służył do badań genetycznych, m.in. w przypadku gruźlicy.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum