Śląskie: samorząd Zawiercia kupuje 500 dodatkowych testów na koronawirusa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 kwietnia 2020 12:03

Samorząd Zawiercia kupuje 500 dodatkowych testów na koronawirusa dla tamtejszego szpitala, ich koszt to 70 tys. zł. To kolejny wydatek lokalnych władz w związku z epidemią - kilka dni temu zapadła decyzja o zakupie nowoczesnego urządzenia do badań w kierunku zakażania tym patogenem.

Zakup testów - wartych 70 tys. zł - zostanie sfinansowany ze środków gminnych. Fot. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)

- Musimy być przygotowani na każdą sytuację. Dlatego też już w tej chwili kupujemy dodatkowo 500 testów na koronawirusa dla Szpitala Powiatowego w Zawierciu - przekazał prezydent miasta Łukasz Konarski.

Zakup testów - wartych 70 tys. zł - zostanie sfinansowany ze środków gminnych. To kolejny wydatek lokalnych władz w związku z epidemią.

Jak przypomniał naczelnik wydziału komunikacji społecznej Urzędu Miejskiego w Zawierciu Patryk Drabek, kilka dni temu zapadła decyzja o sfinansowaniu zakupu specjalistycznego sprzętu do wykrywania koronawirusa - aparatu Argenta QT-8000 - za 330 tys. zł. - To oznacza, że pełna kwota, którą miasto przekaże zawierciańskiej lecznicy to 400 tys. zł - wskazał naczelnik.

Aparat Argenta QT-8000 z automatycznym ekstraktorem pozwala na wykonywanie jednocześnie do 98 testów. Urządzenie będzie wykorzystywane do wykonywania testów na obecność koronawirusa metodą PCR. Dzięki wyposażeniu w automatyczny ekstraktor, zwiększy się szybkość badania próbek oraz polepszy się bezpieczeństwo personelu wykonującego badania - zaznaczają urzędnicy.

Prawdopodobnie pierwsze testy zostaną wykonane już na początku przyszłego tygodnia - przekazał Drabek.

W całym woj. śląskim potwierdzono dotychczas zakażenie koronawirusem u 272 osób, 9 chorych zmarło.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum