Śląskie: 18 mln zł na inwestycje w bielskim Szpitalu Wojewódzkim w tym roku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 grudnia 2019 15:14

Aparaturę medyczną za ok. 17 mln zł kupił w br. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej. Na prace modernizacyjne i budowlane przeznaczono ponad 1 mln zł. Wicedyrektor placówki Łukasz Matlakiewicz powiedział, że pod względem inwestycji rok 2019 był rekordowy.

- Wartość inwestycji w bieżącym roku jest najwyższa od momentu rozpoczęcia działalności placówki 20 lat temu - podkreślił Matlakiewicz, który w szpitalu odpowiada za sprawy administracyjno-techniczne.

Wicedyrektor powiedział, że z funduszy zewnętrznych szpital pozyskał ok. 16 mln zł, z czego najwięcej - ok. 11,4 mln z pieniędzy UE, a 4,4 mln zł z budżetu województwa śląskiego. Z własnych funduszy na inwestycje placówka przeznaczyła ponad 2 mln zł.

- W br. kupiliśmy sprzęt i aparaturę medyczną za ponad 12,5 mln zł - powiedział Matlakiewicz.

W placówce m.in. w aparaty USG, EKG i KTG, a także w pięć łóżek porodowych doposażony został oddział ginekologiczno-położniczy. Na oddziale noworodkowym zamontowano m.in. inkubator otwarty z modułem resuscytacyjnym i kardiomonitor dla noworodków. Oddział patologii noworodka zaopatrzono m.in. w najnowocześniejszy system monitorujący parametry najmłodszych, najwyższej klasy respiratory, inkubatory, a także w pompy infuzyjne.

Matlakiewicz poinformował, że system wysiłkowy z bieżnią, a także kardiomonitor i m.in. aparat EKG kupiono dla oddziału kardiologicznego. Z wiertarki do zabiegów mikrochirurgii ręki i stopy, a także m.in. z aparatu RTG, mogą korzystać specjaliści pracujący na oddziale ortopedyczno-urazowym.

Dla Zakładu Diagnostyki Obrazowej kupiono za ponad 5,4 mln rezonans magnetyczny 1,5T. Sprzęt zastąpił mocno wyeksploatowany, ponad 10-letni aparat, który rocznie wykonywał ponad 7,2 tys. badań. "To jeden z najnowocześniejszych na świecie aparatów. Jesteśmy pierwszą placówką w Polsce, która zainstalowała to urządzenie" - podkreślił wicedyrektor.

Szpital, dzięki dotacji z budżetu województwa śląskiego, kupił kosztowne aparaty diagnostyczne, m.in. RTG i USG za 1,1 mln zł i wart prawie 1 mln zł zestaw do litotrypsji.

Rzecznik Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej Anna Szafrańska poinformowała, że w przyszłym roku szpital planuje zainwestować w sprzęt i prace modernizacyjne blisko 20 mln zł.

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej to największa i jedna z najbardziej nowoczesnych placówek na południu. Działa w niej m.in. 17 oddziałów i 19 poradni specjalistycznych. 

Marek Szafrański

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum