Śląsk: nowoczesny sprzęt uratuje życie noworodków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 stycznia 2010 10:41

Śląsk walczy z wysoką śmiertelnością noworodków. Pomóc ma w tym zakup 17 urządzeń do intensywnej terapii.

Województwo śląskie zajmuje niechlubne przedostatnie miejsce pod względem statystyki umieralności noworodków.

Jak już podawaliśmy władze samorządowe użyczą nowy sprzęt wartości 8,5 mln złotych podległym sobie placówkom w Bielsku-Białej, Bytomiu, Częstochowie, Jastrzębiu Zdroju i Tychach.

Urządzenia łączące w sobie funkcje m.in. inkubatora oraz respiratora służą przede wszystkim podtrzymywaniu funkcji życiowych. Poza wspomaganiem pracy płuc, których niewydolność jest głównym zagrożeniem dla noworodków, a także zabezpieczeniem przed wychłodzeniem, pozwalają m.in. karmić dziecko bez konieczności jego kontaktu ze światem zewnętrznym.

– Do tej pory w śląskich szpitalach mieliśmy ok. 90 stanowisk do reanimacji noworodków, ale wiele z nich było już w dużym stopniu wyeksploatowanych. Dzięki nowej aparaturze liczba urządzeń, które obecnie posiadamy, wydaje się wystarczająca – ocenia prof. Anita Olejek, wojewódzki konsultant ds. ginekologii i położnictwa.

Jak podkreśla, dotąd zbyt często z powodu braku odpowiednich inkubatorów w szpitalach chore noworodki musiały być transportowane do innych, lepiej wyposażonych placówek. Zmniejszało to szanse na ich przeżycie, zwłaszcza jeżeli były to wcześniaki. Województwo śląskie zajmuje niechlubne przedostatnie miejsce pod względem statystyki umieralności noworodków.

– Teraz będziemy mogli umieścić przyszłą matkę w ośrodku, w którym dziecko będzie mogło bezpiecznie przyjść na świat. W razie potrzeby zostanie ono od razu podłączone do aparatury. Dziecko może w ten sposób uniknąć ciężkich powikłań okresu noworodkowego, które mogą skończyć się śmiercią lub kalectwem – dodaje prof. Olejek.

Według danych Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, w Polsce każdego roku rodzi się około 24 tys. wcześniaków, z czego ponad 3,5 tys. to dzieci ważące poniżej 1,5 kg. Tak mała masa niesie ogromne ryzyko powikłań, a szansą na prawidłowy rozwój tych dzieci jest odpowiednia opieka na możliwie najwcześniejszym etapie życia.

Do przyczyn przedwczesnych porodów (przed 37. tygodniem ciąży) lekarze zaliczają m.in. utrudniony dostęp do badań specjalistycznych, niewystarczającą opiekę profilaktyczną nad przyszłymi matkami oraz niezdrowy styl życia zakłócający prawidłowy przebieg ciąży.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum